Bağımlılık Yapıcı, Eski Tarzda Ağrı Kesici

Bağımlılık Yapıcı, Eski Tarzda Ağrı Kesici

Croteam’den “Serious Sam”, 2001 yılında çıktığında çok ilgi görmüştü ve bunun nedeni sadece 19.99 USD olan fiyatı değil, diğer karmaşık vuruşma oyunların arasına cesaretle atılmış olmasıydı. Sonradan Undying (ölmeme), Tribes (oymaklar), Delta Force: Land Warrior (arazi savaşçısı), Project: IGI, ve daha komik olan No One Lives Forever (kimse sonsuza dek yaşamaz) isimli çok ciddi eserler ortaya çıktı ve yeni özelliklerle ve daha derin konularla bu tür oyun kavramını ileriye taşımaya çalıştılar. Serious Sam hareket merkezli yapısıyla ve eski okul kemeraltı oyunları olan Wolfenstein 3D ve Doom’a dayanan kökleriyle aradan sıyrılmayı başardı. Oynanışı etler ve patatesler tarzına yakın tutma yaklaşımı yarar sağladı. Ama bu sıralar aynı türde bir haz elde etmek için eski Doom disketlerinizin tozunu üflemeye veya Sam disklerinizi bulmak için eşelemeye gerek kalmadı. Painkiller (ağrı kesici) bu ağrınızı kesinlikle dindirecek.

Purga-Öyküsü

Bağımlılık Yapıcı, Eski Tarzda Ağrı Kesici

Painkiller, Serious Sam’dan daha tutkulu bir çaba olsa da öykü yinede hafif ve hareket merkezli bir öldürme cinneti için yeterli bahaneyi oluşturuyor. Öykü yağmurlu bir günde spor arabanızla, eşinizin yaş gününü bir lokantada kutlamaya giderken başlıyor. İkinizde bir araba kazasında nalları dikerken eşiniz doğrudan cennete gidiyor ama siz Tanrı’nın takdiri olarak Purgatory’de (Araf) çürümeye başlıyorsunuz. Katolik inancına göre Purgatory “Tanrı’ya kavuşulduğu anda günahların bedelinin ödendiği veya bağışlanabilir suçların cezasının çekildiği, geçici olarak bulunulan ıstırap yeri” anlamına geliyor.

Önceki anlatımdan anladığınız üzere, ne oldukları konusunda hiçbir fikriniz olmayan günahlarınız nedeniyle kendinizi Purgatory’de donmuş halde buluyorsunuz. Ama en sonunda baş melek geliyor ve size güzel eşiniz Catherine’e dönmeniz için bir şans daha veriyor. Kadınlaşmış dev vampir görünümündeki baş melek size, cenneti ele geçirmeyi tasarlayan Lucifer’in Ordusu’ndaki dört generali öldürme görevi veriyor. Sizin Daniel Garner adlı kişiliğiniz Serious Sam ve Duke Nukem’daki gibi kuru sıkı kabadayılık yapıyor ve “Hepsi bu mu? Şu dört herif mi?” gibi sözler söylüyor, ama biraz daha kibar ses tonuyla.

Yaşadığınız garip bir dönüşümün ardından kendinizi bir mezarlıkta buluyorsunuz ve çevrenizde hareket eden herşeyi vurmaya başlıyorsunuz. Saldırıdan sonuç alana kadar da durmayı aklınızdan bile geçirmeyin.

Bir cevap yazın