Bad Company 2 PC İçin Yüksek Çözünürlüklü Dokular Yolda

Şu sıralar ne oynuyorum biliyor musunuz? Battlefield: Bad Company 2 betasına takılmış bulunmaktayım. Battlefield oyunları arasında savaş ortamını bu kadar iyi yansıtabilen ve aksiyonu bu kadar yüksek bir oyun görmemiştik.

Betaya dahil olma şansı bulanlar, oyunun yeterli grafik kalitesine sahip olduğunu görmüşlerdir. Fakat DICE’in Twitter’da yaptığı açıklama ile yüksek çözünürlük dokuların PC betasına dahil edilmediğini öğrendik. Yüksek çözünürlüklü dokular, oyunun son sürümü ile birlikte oyuna dahil olacakmış.

Betada performans sorunu yaşayanlar için de güzel bir haberimiz var. Yine aynı Twitter mesajından betaya tüm optimizasyonların dahil edilmediğini öğrendik. Peformans sorunu yaşayanlar, beta tecrübelerini Combattesting ve EA forumlarında paylaşabilir, böylece oyun çıkmadan sorunlar giderilmiş olur.

EA’den izni kopardık yakında detaylı bir beta incelemesi yazacağız sizler için. Beta’nın ilk günlerinde browser ve lag sorunları vardı. Ayrıca bazı özellikler oyuna sonradan katıldı. Bu yüzden beta incelemesi yazmak için acele etmiyoruz.

Ne de olsa betaya 1-2 saat bakıp, ne olduğunu bile anlamadan yalan, yanlış, eksik beta incelemesi yazanlardan değiliz. Bir şeyi yanlış yapacağımıza hiç yapmamayı tercih ederiz.

4 Yorum

 1. MaRIkO

  eheh hemen öne geçeyim ilk incelemeyi ben yapayim 🙂

  betaya ilk basladigimda hiç begenmemistim ama isindikça hosuma gitmeye basladi. fakat beta oldugu için eksikleri hala mevcut.

  bana göre sorunlardan bir tanesi askerlerin modellemelerinde. grafik kalitesi ortam ve dokular bence gayet güzel ancak askerlerin tipleri bir garip animasyonlari daha dogrusu hareketleride biraz garip geliyor bana. tabii bu garipsemede mw2 ninde etkisi çok fazla. bu konuda mw2 bc2den çok önde olsada bc2de bir çok baska oyuna göre önde.

  ikinci sorun ise vurma ve vurulma hissinde. belkide baska oyunlara göre gayet iyidir ancak gene mw2 ile kiyaslayinca bu konularda geride kaliyor. tabii vurma hissini mw2 pek gerçekçi olmayan bir yol ile verebilmis, bc2 daha gerçekçi bir oyun oldugu için bunu yapmak istememis olabilir ancak bu açigi kapatacak daha gerçekçi bir yolda bulmamis veya bulamamis. ister istemez bu oyunda bir eksiklik hissi yaratiyor. vurulma hissi ise daha karisik. vuruldugunuzu anliyorsunuz tabii bunda bir sorun yok ancak his olarak gene mw2 nin altinda. dün gece veya onda önceki gece Tahir ilede paylastim bu fikrimi kabul ettimi etmedimi bilmiyorum 🙂 ama sizlerlede paylasiyim.

  mw2de vurulunca gerçekten canim aciyormus gibi kaçmak ve bir yerlere saklanmak refleks olarak gerçeklesiyor ancak bc2 bu daha çok formalite icabi bir refleks degil. yani olay kafamda su sekilde gelisiyor: suanda vuruluyorum ozaman saklanmam lazim evet evet saklanmam lazim .

  bunun haricinde birde kamera açisi kisitli gibi geldi bana yani sanki daha dar bir açidan bakiyor gibiyim oyunda.

  önce kötü fikirlerimi açikladim simdi güzellerine gelelim.

  bir kere oyun gerçekçilik konusunda mw2den çok daha önde ve Tahirin dedigi gibi savas hissini bu kadar güzel veren baska bir multiplayer oyun yok. özellikle bir squada girip adam gibi takim oyunu yaparsaniz inanilmaz egleniyorsunuz. bu su anda betada pek mümkün olmasada bir kere yasadim ve acayip eglendim. kendinizi gerçekten operasyon yapiyormus gibi hissediyorsunuz. ama bu tip anlasabileceginiz oyuncular bulamazsaniz ve bir takim kuramazsaniz bile akilli oynarsaniz tek kisiykende oyundan çok zevk alabiliyorsunuz. yeterki kendinizi oyuna verin, cidden savasta gibi hissedin ve ona göre oynayin. eger sagda solda kostururum ölürsemde nasil olsa engeç 10 saniyede spawn oluyorum dert degil seklinde bu oyunu oynamaya kalkarsaniz pek eglenme sansiniz yok.

  bunlar benim kisisel yorumlarim tabii arkadaslar herkesin zevki ve tercihi farkli olacak ve belki bu fikirleri nasil bir zevke sahip bir insanim yazdigini bilseniz daha yarali olacak onun için size daha önce multiplayer olarak oynamayi sevdigim fpsnin (ve bana göre hala en iyisidir) raven shield oldugunu söylersem sanirim az çok zevkimi anlarsiniz.

  mw2 oyun stili ve fps dinamikleri olarak bc2den daha iyi durumda bence (evet bc2 suanda betada ama sonuçta çikmasina yaklasik 1 ay var ve 1 ayda oyunun bu temel yapisinin çok degisecegini sanmiyorum). kisa süreli eglence kosturmaca ve aksiyon istedigimiz zaman herzaman mw2 açacagiz bc2nin bunu degistirebilecegini sanmiyorum ama daha ciddi bir oyun daha gerçekçi bir savas ortami istedigimiz zamanda bc2 degisilmezimiz olacak gibi geliyor bana.

 2. Tahir Meylani

  Umur’un tesbitleri çok doğru hatta “ismi lazım değil oyun sitelerimizin” ön incelemelerinden bile çok vurucu noktalara temas etmiş.

  Battlefield bir takım oyunu mw2’nin aksine bireysel oyun geri planda.

  Squad sistemi oyunun temel dinamiğini oluşturuyor. Aksiyonu hızlandıran en önemli öğe.

  Vurulma hissi mw2’de öne çıkarken, battlefield’de savaş ortamı hissi ön plana çıkıyor.

  Yakında Battlefield bad company 2 ön incelememizi sitemizde bulabileceksiniz. Neden ön incelemeyi geç yazma ihtiyacı hissettik. Çünkü daha önceki beta deneyimlerimden biliyorum, betalar ilk gün stabil olmaz ve pek çok hata barındırır. Geliştiriciler betanın ilerleyen günlerinde önceden yazdıkları kodları oyuna monte edip, sonucu görmek isterler.

  Nitekim betada ilk gün pek çok problem oldu fakat şimdi çok daha stabil. ilerleyen günlerde optimizasyon kodlarıda oyuna eklenecektir böylece daha sağlıklı bir inceleme yazma şansımız olacak.

 3. MaRIkO

  Tahir bu konuda çok haklı ben betaya girdiğimdeki oyunun hali ile şu anki hali arasında bile dağlar kadar fark var emin olabilirsiniz. onun için beta incelemesi yapılacaksa bana göre betanın ilk günlerinde değilde batanın son günlerinde yapılmalı

 4. Ziyaretçi

  yazdıklarınızın çoğuna katılıyorum.

  Ayrıca benimde gözlemdediğim birkaç hata var. Binaların yıkılışı konusunda uzun fizik hesaplamaları yerine genel bir yıkılma şekliyle hep aynı yıkılan binaları biliyorsunuz. Aslında bunu kusur olarak görmüyorum. Bu şekilde bilgisayarın yükü azaltılmış oluyor. Asıl hata tamamen çökmüş, sadece bir duvarı kalmış bir binanın, kalan duvarını yıktığınızda koskoca bina ayağa kalkıp tekrar yıkılıyor. İlk önce lagdan kaynaklanan bir anlık hatadır diye düşündüm ama daha sonraki denemelerimin hepsinde aynı şey oldu. Cok garip bişey. Denemenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın