Avustralya’dan L4D2’ye Şartlı Geçiş İzni

Avustralya Sınıflandırma Kurulu’nun (OFLC) Valve’ın zombi katletme oyunu Left 4 Dead 2’yi yasaklama kararına karşılık Valve’ın patronu Gabe Newell bizzat ülkeyi ziyaret etmiş ve ilgili makamlarla görüşmüştü. Valve’ın bu yasaklama kararına karşılık yaptığı temyiz başvurusunu da geçtiğimiz günlerde sizlere duyurmuştuk zaten.

OFLC, bugün, Left 4 Dead 2’nin Avustralya’daki geleceğine ilişkin nihai kararı verdi. Ancak verilen bu karar Avustralyalı oyuncuları çok da memnun etmeyecek gibi. Neden diye soracak olursanız Avustralya’daki mevcut yasalara göre  L4D2’nin MA15+ (yani 15 yaş ve üstü) sertifikası alıp beklenen izne kavuşması gerekiyor. Ve bunun için de, ne acıdır ki, oyuna asıl ruhunu veren şiddet ve kan öğelerinin oyundan tamamen çıkarılması şart.

Sözün özü L4D2’nin Avustralya’da yayımlanacak versiyonunda oyuncuların zombilere karşı giriştiği şiddet dolu eylemlerin yerini onlara sarılıp bir demet çiçek verme; pompalı tüfekle patlatılmış zombi kafasının yerini pembe kurdeleli hediye paketleri; zombilerden etrafa saçılan kanın yerini ise gül bahçeleri alacak.

Left 4 Dead Concept2

Büyük olasılıkla bu sahnenin yerini kırlarda mutlu bir pazar günü pikniği alacak.

Şaka bir yana, yine de OFLC zombilerin damarlarında birazcık da olsun kan dolaşmasına izin vermiş, tabi bu kanın yere düşer düşmez kaybolması şartıyla. Zaten bir zombide kanın ne işi var. Adamlar haklı. (!)

Şiddet öğelerinden arındırılmış bir Left 4 Dead’e Left 4 Dead diyebilir miyiz bilmiyorum; ama kesin olan birşey var; Avustralyalı oyunseverler bu durumdan hiç mi hiç hoşlanmayacaklar. Dua edelim de biz de fesli takunyalı zombilerle karşılaşmayalım :p

Bir cevap yazın