Avatar’ın ardındaki süperbilgisayar

King Kong, X-Men, The Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi) üçlemesi gibi 230 milyon dolarlık Avatar’ın yapımı için de önemli ölçüde işlem “beygir gücü” gerekti. Beygirlerin sahibi özel efekt firmasının adı ise Weta Digital. Orta Dünyanın, Pandora’nın sanal evrenleri Wellington-Yeni Zelanda’daki, stüdyolardan, çekim ve seslendirme setlerinden, yapım bürolarından ve bu işler için özel tasarlanmış bir veri merkezinden oluşan firmanın yerleşkesinde yaratıldı.

Weta Digital Veri Merkezi

Weta veri merkezi 2008 yılında geçirdiği büyük donanım yenileme ve güncellemesinin ardından bugün 4,000’den fazla HP BL2×220c birimi (yakın zamanda BL2×220c G6’lar da katıldı), Foundry’nin 10 Gigabit Eternet ağ altyapısını, BluArc ve NetApp’ın veri depolama sistemlerini barındırıyor. Bu sisteme ait 7 işleme kümesi şu anda dünyanın en güçlü ilk 500 süperbilgisayarı sıralamasında 193. ve 197. sıralar arasını işgal ediyor. Yaklaşık 1000 m2 yer kaplayan sunucu ormanında aynı anda binlerce farklı iş yürütülebiliyor ve ciddi miktarda veri işlenebiliyor.

Her biri 32 adet raf bilgisayar biriminden oluşan “rack” dolaplardan toplam 34 adet bulunyor ve sistem toplam 40,000 işlemci ve 104 terabayt bellek barındırıyor. Weta sistem yöneticisi Paul Gunn sistemlerde entegre soğutma sistemi kullanıldığını belirterek konuya açıklık getiriyor: “Bize gereken ciddi veri aktarım hızları için makinaları birbirine yakın tutmamız ve veri depolama merkezini de aynı mekanda barındırmamız gerekiyordu. Bu nedenle endüstride kullanılan alışılagelmiş yüksek zemin ve hava üflemeli soğutma sistemlerinin bu yoğunlukta bir sistemden kaynaklanan ısıyla başetmeleri olanaksızdı.” Çözümü ise Rittal’in su soğutmalı özel “rack” dolaplarından kullanmakta bulmuşlar.

Gunn, bir santigrat derece hassaslıkla denetlenebilen bu soğutma sisteminin binlerce dolarlık tasarruf sağladığını da belirtiyor. Dahası Weta bu konuda bir verimlilik ödülü bile almış. Bu akılcı sistem sayesinde soğutmaya harcanan enerji, benzer kapasiteli ancak konvansiyonel soğutmalı bir veri merkezinden, yaklaşık %40 daha düşük tutulabilmiş.

Filmin yaratımının (render) son bir ayında 40,000 işlemciyle, günde kesintisiz 24 saat saniyede 8 GB kadar veri işlenmiş. Avatar’ın bitmiş son kopyasının dakikası 17.28 GB. Bitmiş hali 2.9 terabayt tutan 166 dakikalık film karmaşık bir yaratımlama koordinasyonu gerektirmiş.

Filmdeki görsel etkileri beğenip beğenmemek ise siz izleyicilerin beğenisine kalmış…

Kaynak: Datacenter Knowledge

4 Yorum

  1. Volkan ERKLINÇ

    Merhaba Çağıl..Ya böyle bir sistem için saniyede 8 gb veri işlemek  sanki bana azmış gibi geldi.Yazıyı okur  okumaz ilk gözüme takılan şey bu oldu

  2. Çağıl

     Paran varsa hiç durmayalım bu işlere girelim 🙂 Haberini yazması bile keyifli ki kurcalaması ömre bedeldir 🙂

    Veri doğru Volkan, aslında bu “rendeleme” işleriyle uğraşanlar bilirler, bu kadar yoğun görsel etkiler barındıran tek bir karenin yaratımı ki yaklaşık 2-3 MB’tır, film netliği için, bizim masaüstü lambalı radyolarımızla saatler bile sürebilir. Yalnızca yaratım da değil kesin bi sürü de yan şey gerekiyordur evrimler, çevrimler, farklı biçimde videolar, ses miksajı, hareketten 3 boyut modellemeler, canlandırmalar falan. Film 3 boyutlu ve her saniye için göz başına 60’tan toplam 120 kare gerekiyor en az. Yani bu tür bir 8GB işlenmiş veri için böyle bir veri merkezi şart sanırım.

    Alayına selam bu arada 😀 1-3,3-5

Bir cevap yazın