Avatar: The Game

Biz film oyunlarını yerden yere vurmaya, bu adamlar uyduruk film oyunları yapmaya doyamadı. Bir film izliyorsunuz, “oha imbaymış hakikaten” diyorsunuz, yönetmene saygı duyuyorsunuz ancak o filmle ilgili bir oyun geliyor ve filme ve yönetmene olan bütün saygınızı alt üst ediyor, resmen filme küfür ediyor. Avatar o derece kötü olmasa da “olmasa daha iyiymiş” diyeceğiniz türden oyunlardan birisi.

Mavi Mavi, Masmaviiii

Aslında film ile ilgili pek bir şeye değinilmiyor oyunda, hatta filmin hikayesi oyunda neredeyse yok diyebilirim. Hatta filmin sadece fragmanını izleyerek film hakkında oyunun tamamını oynayıp edinebileceğinizden çok daha fazla fikir edinebilirsiniz. Oyun filmden yaklaşık iki sene önce geçiyor. RDA adında bir askeri grup pahalı ve az bulunan bir minerali elde etmek için galaksinin öbür ucuna, Pandora gezegenine gidiyorlar. Ancak bu gezegenin “Na’vi” adı verilen mavi sakinleri insanların gezegenlerini işgali konusunda pek mutlu olmuyorlar (kim olur ki). İlk önce insan/Na’vi melezi olan Avatar’lar aracılığı ile yapılan barış dolu ilişkiler zamanla etrafın bir savaş alanına dönmesine sebep oluyor.

Avatar Navi

Ne yaparsanız yapın, sakın Na'vi olarak oynamayın. Ya da oynayın ve ezilin, sizin kararınız.

Evet, doğru tahmin ettiniz,  oyundaki karakterimizin DNA’sı Avatar olmaya uygun ve biz de bir avatar, yarı insan yarı Na’vi olarak oyuna başlıyoruz. Oyunda karşınıza çıkacak en önemli kararlardan birisi Na’vi’lerin tarafında mı yoksa insanların tarafında mı oynayacağınız. Ama bu karar oyunda zorluk seviyesi seçmeye benziyor: Na’vi olarak sapanlarla, sopalarla, insanlar olarak gelişmiş silahlarla savaşıyoruz. Bu seçim ahlaki bir seçim olması, dengelenmesi gerekirken tamamen “oyunu zor modda mı yoksa kolay modda mı oynamak istersin”e çevrilmiş. Her ne kadar “özgürlüüüük” diyerek insanlara dalmak eğlenceli gibi geliyorsa da gerçekten inanılmaz derece anlamsız ve keyifsiz olmuş Na’vi modu. İnsan campaign’i eğlence anlamında buna tam anlamıyla on basıyor açıkçası, sanki tek pakette iki oyun gibi. Birisi çok vasat, diğeri daha az vasat.

Avatar İnsan

İnsan olarak oynamak çok daha zevkli.

Aynı zamanda oyunun ilginç yanlarından birisi de aynı sinemalarda olduğu gibi üç boyutlu olarak izlenebilmesi. Açıkçası bu özelliği deneme şansımız olmadı ama yine de güzel bir artı olduğu da aşikar. Oyunu üç boyutlu olarak oynamanız için tek ihtiyacınız olan 120 HZ ve HDMI girişi olan bir monitör/LCD TV ve üç boyut gözlükleri, hepsi bu. Evet, “hepsi bu” derken ironi yapıyordum, oyunu alan 10.0000 kişiden üçü 3 boyutlu oynayabilir herhalde.

1 Yorum

  1. Vernoncougar

    Oyunlarda en onem verdıgım seylerden bırı grafık kalıtesıdır.Avatar’ı satın aldıgımda grafıklerıne eh fena degılmıs derken Dark Voıd’ı aldım kabus gıbı uzerıme cokunce avatara sukrettım, oynamaya ara vermıstım sımdılerde tekrar basladım gercekten goruntu grafıkler hıcde fena degılmıs..

Bir cevap yazın