Avatar Korsan Blu-Ray Rekorunu Kırıyor

 

Avatar Göz

Avatar

James Cameron’dan Avatar’ın DVD ve Blu-ray olarak satışa çıkmasına ilişkin birkaç gündür bayağı yazılıp çizildi. DVD  sürümün dört gün içinde 6.7 milyon, Blu-Ray sürümün ilk gün 2.7 million satmasının bunda payı var.

TorrentFreak’in raporuna göre Avatar’ın korsan Blu-ray kopyaları ise tarihin en çok indirilen Blu-Ray korsanı olmak üzere.

TorrentFreak’ten Ernesto yazısında “Avatar ilk dört gün içinde 200,000 kere indirilerek tarihin en rağbet gören Blu-Ray korsanı ollma konusunda herkesi ezip geçti. Bu  indirme sayısı bilindik  DVD korsanlarından düşük, ancak bunun nedeni Blu-Ray biçiminin 10GB dolayında olması ve bu biçimin yaygınlığının DVD’ye nazaran çok daha az olması.” diyor.

Ernesto indirmelerin yoğunlukla İngiltere ve Avustralya’dan olmasını da Avatar’ın DVD sürümünün bu ülkelerde daha satışa sürülmemesine bağlıyor.

Ancak bu rakamları Avatar’ın muhteşem bir film olmasına bağlamaktan çok, Blu-Ray’in yaygınlaşmaya başlamasına bağlamak belki de daha doğru olacak. Çünkü en az Avatar kadar başarılı eserlerin Blu-Ray’leri bulunmasına karşın korsan indirme sayıları bu kadar yüksek olmamıştı.

1 Yorum

Bir cevap yazın