Atom Tabanlı Nokia Netbook Yazın Gelebilir

Intel ve Nokia iki gün önce uzun vadeli ortaklık anlaşması imzalamışlardı. Görünüşe göre iki firmanın çıkarları önemli ölçüde kesişiyor. Nokia Intel’in gelecek nesil Atom (Moorestown) işlemci teknolojisini alarak ortaya çok daha gelişmiş mobil aygıtlar getirebilir. Buna karşılık Intel de Nokia’nın HSDPA/3G modem haklarından faydalanabilir.

Bu ortaklık ilk meyvesini çok yakında verebilir. IntoMobile adlı cep telefonu odaklı web sitesi Nokia markalı ile netbookun hemen bu yaz içerisinde ortaya çıkabileceği ihtimalinden bahseden bir rapor yayınlamış:

“Nokia, Quanta ve Compal’den netbook bilgisayarlar sipariş etmiş fakat haberin temel kaynağının neresi olduğu bilinmiyor. Quanta netbook Intel’in Atom işlemcisini kullanacak ve yaz sezonu içerisinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.”

Diğer raporlarda yazanlara göre Compal sistem Atom tabanlı olmayacak. Onun yerine Qualcomm’un ARM tabanlı Snapdragon altyapısından faydalanacak. Dolayısıyla Nokia ve Intel’in yaptığı ortaklık anlaşmasını göz önünde bulundurursak, hazır netbook kasalarının Quanta’dan gelmesi çok daha olası duruyor. Nokia bir anlamda sadece kendi etiketini yapıştıracak o kadar. Bir de üstüne kendi zimmetindeki kablosuz bağlantı teknolojilerini katın.

Haberi tartış…

 

Bir cevap yazın