Atom D510 ve D410’un İlk Testleri Ortaya Çıktı

Intel’in netbook işlemcileri olan Atomlar çok yakın bir zaman içerisinde yenilenecek. Bugünkü Atom sistemleri düşündüğünüz zaman yeni nesil PineTrail kod adlı Atom işlemcilerden de fazla bir şey beklememiz gerektiğini anlıyoruz.

Atom D510 Nettop Anakartı

Alman otoelektronik sitesi CarTFT nasıl olduysa Atom D510 (çift çekirdekli 1.66 GHz) ve D410 (tek çekirdekli 1.66 GHz) gömülü nettop anakartlarını deneme imkanını elde etmiş. Başarım deneylerinde bu iki sistemi şu anki mevcut Intel 945GC ve Nvidia ION nettoplarla karşılaştırmışlar. Bu erken sonuçlara bakacak olursak Atom 330 işlemcili Nvidia Ion sistemlerin bileği halen bükülemiyor. Elbette bunda Nvidia Ion’un grafik işlemcisinin de rolü büyük. Demek ki yeni nesil Atom işlemcilerini taşıyacak olan Ion 2 sistemler birazcık daha yüksek başarım gösterecek ancak ağzımız kulaklarımıza varmayacak. Yine grafik işlemcisinin yardımı olmadan HD video oynatamayacaklar.

CarTFT her iki işlemcinin incelemesini de PDF dosyası halinde yayınlamış. Bu belgede sistemlerin güç tüketimleri de yazılı. D510 ve D410 sistemlerinin her ikisi de boşta 26 Watt ve tam yükte ise sadece 33 Watt güç harcıyorlar. Eski 945GC yongasetli nettopların 40-45 Watt kadar güç tükettiklerini hatırlatmalıyız.

Bir cevap yazın