ATi’nin Radeon IGP320M Yongaseti Athlon Notebook’lar İçin Yeni Bir Şans

Introduction

AMD işlemcili notebook bilgisayarınız hiç oldu mu? Bugün AMD’nin ABD’deki taşınabilir pazarının yaklaşık %40’ına sahip olduğu söyleniyor. Bu kesinlikle saygıdeğer bir rakam. Ancak, etrafınıza baktığınızda bu oranı yansıtacak kadar notebook modeli göremiyorsunuz. Özellikle büyük notebook üreticileri çok fazla AMD tabanlı model sunmuyorlar. Toshiba, Dell, Gateway ve Micron’un AMD tabanlı hiç notebook modeli yokken Compaq, HP ve Sony az sayıda da olsa Mobil Athlon işlemcili modeller sunuyorlar; ancak hepsi de giriş seviyesi, düşük fiyatlı, işletmelerden çok bireysel müşterilere yönelik ürünler. Mesaj açık: İş için yeterli bir notebook’a ihtiyacınız varsa veya ortalamanın üzerinde performans istiyorsanız, Mobil Athlon’u unutun.

O halde satış başarısını o ucuz notebook’ların sağladığını söylemek %40’lık pazar payı iddiasını da bu şekilde açıklamak mümkün. Ancak bu tür ürünlerle övgü toplamak kolay değil. Sürekli notebook testi yapan yayınlara baktığınızda genelde AMD işlemcili notebookların esamesinin bile okunmadığını göreceksiniz. Sanırız bu yüzden AMD işlemcili notebookların %40 Pazar payı olduğuna inanmak güç. Basında çok fazla Athlon işlemcili notebook göremiyorsunuz. Bu % 40’lık pazar payının, mobil işlemci pazarındaki gelirlerin %40’ını AMD’nin kazandığı anlamına geldiğinden kuşkuluyum.

AMD’nin Her Zamanki İmaj Problemi

ATi'nin Radeon IGP320M Yongaseti Athlon Notebook'lar İçin Yeni Bir Şans

O halde Mobil Athlon işlemci neden sadece “ucuzcu” notebooklar’da görülüyor? Bana göre iki olası nedeni var. Birincisini, hep karşımıza çıkan “konumlandırma” sözcüğü ile ifade etmek mümkün. Bu “kanun” ileri seviye notebook’larda hep üst düzey Intel mobil işlemcilerin olacağını, bu notebook’larda AMD işlemcilerin görülmesinin pek mümkün olmayacağını söylüyor. Intel’in özellikle notebook pazarında tartışılmaz bir ünü ve hakimiyeti var. Kullanıcılar alacakları notebook’un üzerinde “Intel Inside” yazmasını istiyor ve AMD mobil Athlon’un popülaritesini artırmak için parmağını bile kıpırdatmıyor. Mobil Athlon’un tanıtıldığı bir AMD reklamı hiç gördünüz mü? İsminin kısa süre önce “Mobil Athlon 4″ten “Mobil Athlon XP”ye dönüşmesi bile neredeyse kimsenin dikkatini çekmedi. AMD işlemcili bir notebook’un – sanki Intel işlemci kullanmamasının bir özrüymüş gibi – ucuz olması neredeyse bir şart.

Mobil Athlon’un giriş seviyesiyle lanetlenmesinin diğer nedeni bu işlemciyi kullanabilecek mobil yongasetlerinin adedi ve kalitesi. Mobil AMD işlemci için düşük güç çeken/yüksek-performanslı uygun bir mobil yongaseti yok. Intel i830M veya i845M yongasetlerini sunarken AMD hiçbir şeye sahip değil. Tayvanlı yongaseti üreticileri masaüstü PC pazarında belirli bir yer edinseler de notebook üreticileri VIA/SiS/ALi’nin mobil (üst seviye) yongasetlerine pek güvenmiyor. Uygun bir yongaseti olmadan uygun bir notebook da ortaya çıkmıyor. Bu kadar basit.

Bir cevap yazın