ATI’nin Nvidia Fermi’ye Karşı Cevabı Hazır: Radeon 5890 (Güncellendi)

Nvidia, Fermi ekran kartlarını tanıtıma hazırlarken, ATI de boş durmuyor. Gerçi ATI, giriş seviyesinden, üst seviyeye tüm ekran kartı segmentini DirectX 11 ile tanıştırmıştı fakat en yüksek performans demek, her zaman prestij demektir. ATI, piyasadaki en güçlü ekran kartı ünvanını kolay kolay Nvidia’ya bırakmayacaktır.

Nvidia GTX 480’nin ATI 5870’leri geçeceğini söylemek için müneccim olmaya gerek yok. Aksi durumda, Nvidia, Fermi ekran kartlarını bu kadar öne sunmazdı. Peki, ATI, Nvidia’yı rahat bırakacak mı? Tabi ki hayır. Fudzillanın haberine göre; ATI’de 5870’den daha yüksek performans vaadeden kod Trillian 5890 ekran kartlarını çıkarmaya hazırlanıyor. Bir süredir renksiz giden ATI Nvidia kapışması, mart ayında yine hararetlenecek gibi.

ATI Radeon HD 5890’in saat hızları ve diğer detayları henüz belli değil. ATI’den bu sefer bazı 5800 serisi ekran kartlarında görülen donma, gri ekran ve performans sorunlarını 5890 ile tekrarlamamasını umuyoruz. Çünkü güven performanstan önce gelir…

Güncelleme: Görüşüne göre, Fudzilla’nın kaynakları ATI Radeon 5890 konusunda yanılmış. Trillan aslında dün haberini yaptığımız 11 martta çıkması beklenen ATI Radeon 5870 Eyenifity 6 Editon’mış.

Bir cevap yazın