Ati’nin Mobil Radeon 9700 serisi masaüstlerinde

Yeni MR 9700’ün Sundukları

Yeni MR 9700'ün Sundukları

Bir senelik Mobil Radeon 9600‘den yeni MR 9700 sadece 3 şekilde ayrılıyor:


  *ATI, kurucu ortakları TSMC’nin yeni ve geliştirilmiş 130 nm işlem ve düşük-k ikilielektrik üretim teknolojisiyle, artık daha hızlı ve daha az enerji harcayan işlemciler yapabiliyor. Yeni işlemin yararları mobil yongalar için ortada. Az güç ihtiyacı az enerjinin kullanılmasına ve bu sayede pil ömrünün uzamasına yarıyor. Diğer yandan, yüksek çekirdek hızı dizüstü ile masaüstü PC’leri arasındaki farkı da azaltmaya yardımcı oluyor. Ama bir noktayı açıklığa kavuşturmak gerek: Gelecekte bile, dizüstleri iki gelişmeden aynı anda yararlanamayacaklar. Kullanıcı, ya güç ihtiyacının artmasını göze alarak yüksek performansı seçecek, yada performanstan feragat edip daha uzun süreli pil ömrünü. TSMC henüz düşük-k işlemi ile ilgili fazla bilgi yayınlamadı. Eldeki bilgiler daha önceki “Athlon64 Mobile’a Sahip Yeni Bir Dizüstü Geliyor” makalesinin 2. sayfasında bulunabilir.

 1. Bir önceki en üst model Mobil Radeon 9600 Pro’ya göre yeni Mobil Radeon 9700, 350 MHz değil 450 MHz saathızı sunuyor. Bizim önizlemede kullandığımız örnek, resimdede göründüğü üzere 445 MHz de çalışıyor.

  Rekor: MR 9700 445MHz cekirdek hızında stabil olarak çalıştı

  Rekor: MR 9700 445MHz cekirdek hızında stabil olarak çalıştı

  Satılacak dizüstlerindeki yongaların bu derece yüksek hızlarda çalışıp çalışmayacağını bekleyip göreceğiz. Belli ki, hernekadar ispatlayamasakta, bize gönderilen yonganın özellikle kuvvetli bir örnek yonga olması ihtimali var.

 2. Her oyun severin korkulu rüyasıdır. Bir an rakiplerinizi harcıyorsunuz, bir sonraki an ekranınız donuyor. Genelde sorun görüntü sürücünüzden kaynaklanır ve ancak sisteminizi yeniden başlatarak çözülür. Yeni bir sürücü özelliği olan “VPU Kurtarımı” ekran donmasından kaynaklanan yeniden başlatmayı tarihe gömdüğünü iddia ediyor. Sürücü çakıldığında kendini otomatik olarak yeniden başlatıyor ve bu sayede en azından teoride sistemin yeniden başlatılmasını gereksiz kılıyor.

  VPU Kurtarımı: Masaüstü kartları için olan Catalyst sürücüsü v3.8'de VPU kurtarımı seçeneği

  VPU Kurtarımı: Masaüstü kartları için olan Catalyst sürücüsü v3.8’de VPU kurtarımı seçeneği

  Bu özellik MR9700’ün de desteklediği bir özellik. Ne yazıkki, önizlememize gelen sistem henüz VPU Kurtarımını aktif hale getirecek fonksiyona sahip değildi.

Bir cevap yazın