ATI’nin GeForce GTX 480’nin Performansı Hakkındaki Görüşleri

Lafı uzatmaya gerek yok artık Nvidia GeForce GTX 480 hakkında her şeyi biliyorsunuz. Testler, performans sonuçları, gelen yenilikler, güç tüketimi v.s. Şu aralar forumlarda harıl harıl bu yeni kartların olumlu ve olumsuz eleştirilerini yapıyorsunuz ve hangi kart daha avantajlı kafa patlatıyorsunuz.

Peki, Nvidia’nın biricik rakibi ATI, GeForce GTX 480 hakkında ne düşünüyor. Gelin AMD’nin sözcüsü Dave Erskine kulak verelim.

Piyasaya sürüldüğünden dört ay sonra bile ATI Radeon HD 5970 tartışmasız performans kralı olmayı sürdürüyor. Piyasaya sürüldüğünden altı ay sonra bile ATI Radeon HD 5870 sınıfının en iyi fiyat performans kartı olmayı sürdürüyor. Buna ek olarak, ATI  DirectX 11 ekran kartları en üst segmentten en alt segmente performans, kalite ve EyeFinity gibi eşsiz teknoloji arayan müşterilerin favori tercihi olmaya devam edecektir.

Gördüğünüz gibi AMD, GeForce GTX 4XX serisinden rahatsızmış gibi gözükmüyor ve özellikle performans liderliğinin hala HD 5970 ile ATI’de olduğunu ve ATI’nin tüm segmentler için bir çözümü olduğunu vurguluyor. ATI’ye hak vermemek elde değil en azından çift GPU bile kullansa HD 5970’in performans lideri olduğu bir gerçek ayrıca ATI, DirectX 11 teknolojisini giriş seviyesine bile taşımayı başardı. Nvidia’nın fiyat performans ve giriş seviyesi DirectX 11 kartları için bir kaç ay daha beklememiz gerekiyor, ATI de bu noktadan Nvidia’yı vurmaya çalışıyor.

9 Yorum

 1. BuRi

  Hekesin atladığı bir nokta var. 5970 ATİ’nin son kartı. GTX480 ise Nvidia’nın ilk iki kartından biri. Arada 6 ay gibi bir geçikme var diyebilirsiniz ancak Nvidia’nın da bir çok yenilikle geldiğinide unutmamak gerekiyor. Bence önümüzdeki haftalarda Nvidia yeni kartlarını piyasaya sürecektir.

  • Tesla

   Unutmamak gerek ki GTX 480 de Nvidia’nın son kartı, ilk kartı değil. Yani ürettikleri en hızlı kart o. Nvidia 4-5 ay harıl harıl çalışıp bu kartı piyasaya sürdü. Sonuç, tam bir hayal kırıklığı. Nvidia’nın tek bir yeniliği var: tessellation adı verilen kabartma tekniği. o da oyunlarda gözle görülür bir kalite sağlamıyor çünkü tessellationa önem veren oyun sayısı 0. Önümüzdeki haftalarda Nvidia ancak gtx 470 ve 480’i dağatabilecektir. o da Ati’nin fiyat indiriminden yararlanacak olan veya fermi’yi hevesle bekleyip hevesi kursağında kalan kullanıcılardan ne kadar ilgi görebilirse.

 2. Ziyaretçi

  amd 5970’i çıkaralı 4 ay, 5870’i çıkaralı 6 ay oldu. bu süre içerisinde amd boş mu oturdu sanıyorsunuz? bir yandan liderliğin keyfini sürüp, diğer yandan bir sonraki hamlesi için bolca zamana sahip oldu.  nvisia 5870 ve 5970 için rakip kart üretedursun, fermi kartlara karşı silahını  çoktan üretmiştir amd. kaldı ki 5970 gibi bir süper kart hala fermiden açıkça daha hızlı. bu durumda amd’nin acele etmesine hiç gerek yok. bu keyfi biraz daha yaşayacak, 5970’i yakalamak için çabalayan nvidia yeni bir kart piyasaya sürdüğünde (mesela gtx 490 gibi), derhal zaten şimdiden elinde hazır olan yeni bombasını patlatacaktır amd.

  işler amd için uzunca bir süredir iyi gidiyor. görünen o ki, bu süre daha da uzayacak..

 3. yasinc

  GTX480’ninde kırpıldığını unutmayalım 1 SM bölümü iptal edildi. 512SP yerine 480Sp le geldi. 512 Bit olacaktı 384 bite düşürüldü. Sebep TSMC sanki başka bir firma yokmuş gibi nedense hep bu firmaya gidiyorlar 2 tarafda Ati 4770’i çıkardığında TSMC den dili epey yandıydı. Nvidia nın da şimdi yandı. Güya TSMC bir aralar 40nm de verimliliği %60 ara çıkardıydı ama ne olduysa şimdi %50’nin altında…

 4. RP

  ATI’nın yorumuna dikkat ederseniz fiyat performans oranından bahsetmiş. Arkadaşlar NVIDIA ATI’den 10 kat daha hızlı kart çıkarmış olsaydı bile fiyatı 20 kat yukarıda tutmakla ATI’yi geçmiş sayılmaz bence.

  Nvidia GTX 999’u dahi çıkarsa fiyatı ATI ile yarışamadıktan sonra benim için hiç bir anlamı yok. O fiyat farkına gider mis gibi bir X25-M G2 SSD alırım.

  Ayrıca bir arkadaş bahsetmiş, Yurt dışında 95 C sıcaklık gören bir kart Türkiye şartlarında ne olur siz düşünün.

  Elimdeki Radeon 9800 Pro ekran kartını sırf çok ısınıp fan sesi çıkarıyor diye kullanamıyordum. Üstelik sıcaklığı en fazla 70 C oluyordu.

Bir cevap yazın