ATI’den Ageia’ya Darbe Planı

Bu sene düzenlenen Computex’de Nvidia yüksek detay konusuna odaklanmış bir havaya bürünmüşken, ATI ise fiziğin hakimi olmak için elinden geleni yapıyor: Kendi grafik yongalarının bu işi en iyi şekilde yerine getireceğini iddia ediyorlar.



Fizik savaşı ATI ve Nvidia’nın yanı sıra, kendisinin fizik konusunda en iyisi olduğuna inanan Fizik İşleme Biriminin (PPU) mucidi Ageia arasında iyice kızışmış durumda. “Biz onlardan bu konuda daha iyiyiz” iddialarının bolca duyulacağı günlere hazırlanın (O zaman gelince, silahlı oyunlar en fazla satın alınmaya değer oyunlar olacak şüphesiz).



ATI’den Richard Huddy ile Computex başlamadan birkaç hafta önce konuşmuştuk ve planları gerçekten iyi gibi görünüyor: Gerçekçi fizik yaratımlama için gerekli fazladan matematiksel hesap gereksinimini GPU’dan karşılamak. İddiaları doğruysa bir Crossfire, hatta SLI sistemi elde edinmeye bakın ve ondan sonra deyim yerindeyse aynı anda çocukların balonları patlatmasını ve dinamit gösterilerini tüm ihtişamı ile görebilmek için yeterli hesaplama gücünü sağlamış olacaksınız.



Bugün gözlemlediğimiz en ilginç konu ATI’nin iki ya da dört yerine tam üç adet ekran kartı kullanmayı planlamasıydı. Yani örneğin iki adet X1900 (sonumuz hayırlı olsun diyelim!) ile fizik hesaplamaları için ucuz bir X1600 veya daha başka ekran kartı kullanabileceksiniz. Elbetteki bunun için üç adet PCI Express yuvasına ihtiyaç duyacaksınız ve bu kadar yuvaya sahip olan anakart sayısı ne yazık ki nadir seviyede. Bununla beraber ATI’den bu üç-yollu çözüm ve onun rakibi Quad SLI yaygınlaşmaya başladığı zaman, üç hatta dört adet PCI-E yuvası içeren anakartlarla daha sık karşılaşacağız gibi görünüyor.



ati_computex_2006_day1_visu



ATI’nin tüm bu hareketliliği meyvesini verir ve Nvidia’dan da beklenen cevap gelirse Ageia gibi üçüncü sınıf şirketleri çok zor günler bekliyor demektir. Ageia bir fizik işlemcisi firması olarak grafik işlemcisi firmalarına göre daha iyi özellikler sunacağını iddia edebilir ancak bir, iki hatta üç adet ekran kartı ile aynı işi görebileceksek kim PPU (Physic Processing Unit – Fizik İşleme Birimi) satın almak isteyecektir? Yazılım geliştiricileri oyunlarda fiziğe daha çok yer vermeye başlayana kadar (Şu an çoğu oyun fizik kartlarını desteklemiyor ya da etkili bir fizik motoruna sahip değil) en sıkı oyuncular dışında PPU’lara para yatıracak kimse olmayacaktır. Bu sadece bir tohum ve bir şekilde büyüyecek ancak ATI ya da Nvidia’nın pazardaki önemini de değiştirmeyecek.



Biz açıkçası gün ağardığı zaman Nvidia ve Ageia’dan gelecek olan cevabı bekliyor olacağız. Bu arada, bugün herkesin gözü ATI’nin gösterimlerinde odak noktası teşkil eden Conroe’nun üzerindeydi. Teknoloji dünyasındaki bu iki büyük ve yeni gelişme, tüketicilere meyvelerini takdim etmek için artık gün sayıyor.


Bir cevap yazın