ATi X800: Başarım Savaşında İyi Bir Hamle

ATi Radeon X800 Serisi

Yeni Radeon X800 XT Platinum Edition bellek birimleri üzerindeki işaretlerin dışında neredeyse aynı gözüküyor.

Yeni Radeon X800 XT Platinum Edition bellek birimleri üzerindeki işaretlerin dışında neredeyse aynı gözüküyor.

ATi ürünler piyasaya sürülmeye hazır hale gelince iki model sunacak. Bu modeller sadece nokta işhatları (pixel pipeline), bellek ve çekirdek hızları bakımından farklılık gösterecekler. Bu kartlardan ilki, 12 nokta işhattına (pixel pipline) sahip ve önümüzdeki bir kaç gün içerisinde piyasaya sürülecek olan Radeon X800 Pro olacak. Bir kaç hafta sonra ise ATi daha hızlı bir kart olan ve 16 nokta işhattına sahip X800 XT Platinum Edition’ı piyasaya sürecek. İkinci kartın çıkış tarihi şu an için biraz havada gibi gözükse de, muhtemelen 21 ile 31Mayıs arasında veya belki daha erken olacak. Son olaraksa dört yada sekiz nokta işhattına sahip daha ucuz sürümler bu aileye katılacaklar.

NVIDIA’dan farklı olarak ATi, ürettiği kartların Pro sürümleri için farklı bir işlemci kullanmıyor. Bunun yerine basitçe dört nokta işhattını etkisiz hale getiriyor. Bu “uyuyan” işhatlarının artık, daha önceki kartlarda olduğu gibi bir yazılım yada farklı bir BIOS sayesinde etkin hale getirilemeyeceğini öğrenince eminiz çoğu kullanıcı üzülecektir.

Bu durum, ATi’nin ucuz kartları için neden bazı özellikleri azaltma yoluna gittiğini de açıklıyor, örneğin, tepe tarama birimleri (vertex shader unit). Ayrıca, dört ve sekiz nokta işhatlı kartlarda dahil olmak üzere bütün kart ailesi için aynı işlemcinin kullanılması ise en uygun ve ekonomik çözüm olmasından kaynaklanıyor. Bu yolla elde kalan ve artık en iyi olma iddiasını kaybeden işlemciler daha düşük sürümlere çevirilip satılabiliyor.

Yeni R420 yongası 130 Nanometre ve TMSC'nin low-k yalıtkan yöntemi kullanılarak üretiliyor.

Yeni R420 yongası 130 Nanometre ve TMSC’nin low-k yalıtkan yöntemi kullanılarak üretiliyor.

160 milyon transistörle, karşılaştırmalı olarak ortalama bir transistör sayısına sahip olan R420 yongası, NVIDIA’nın NV40’ıyla karşılaştırılınca çok küçük kalıyor. R420 yongası, Radeon 9600XT’ninkiyle aynı olan TSMC’nin “low-d” 130 nanometre üretim teknolojisiyle üretilecek. Bu durum ATi’nin kartlarının 520 MHz (X800 XT) ve 475 MHz (X800 Pro) gibi saat hızlarına ulaşmasını sağlıyor. Her iki kartta GDDR3 bellek kullanacak ve bellek hızı X800 XT PE için 560 MHz (1120 MHz DDR) olurken, X800 Pro için 450 MHz (900 MHz DDR) olacak. Bellek arayüzleri ise bu sınıf kartlar için standart hale gelen 256 Bit olacak.

Her iki X800 kartın soğutucusu da "eski" Radeon 9800 XT'ninkinden birazcık küçük. Bellek birimleri artık soğutmaya ihtiyaç duymuyor. Fan ise çalışırken gayet sessiz. Daha fazla soğutma gerektiği zaman sürücü dönüş hızını arttırıyor. Bu artış gürültüyü biraz yükseltse de rahatsız edici boyuta ulaşmıyor. Bu durum 3B oyunlarda X800 XT PE kart kullanırken daha çok oluyor.

Her iki X800 kartın soğutucusu da “eski” Radeon 9800 XT’ninkinden birazcık küçük. Bellek birimleri artık soğutmaya ihtiyaç duymuyor. Fan ise çalışırken gayet sessiz. Daha fazla soğutma gerektiği zaman sürücü dönüş hızını arttırıyor. Bu artış gürültüyü biraz yükseltse de rahatsız edici boyuta ulaşmıyor. Bu durum 3B oyunlarda X800 XT PE kart kullanırken daha çok oluyor.

Low-k üretim teknolojisi ve GDRR3 sayesinde, kart Radeon 9800XT’den daha az akım çekiyor. Kartlardan her biri bir adet Molex güç bağlantısına sahipler. İşlemci ise çalışırken çok ısınmıyor, bu yüzden ATi’nin Radeon 9800XT için kullandığı tek yuvalı soğutma sistemi yeterli. Bu durum, iki ayrı Molex güç bağlantısı ve güçlü bir soğutucu/ısı emici bileşimi gerektiren NVIDIA GeForce 6800 Ultra’nın tersine, ATi’nin katlarının çok daha küçük ve daha az karmaşık olmasına neden oluyor.

Kartların arkasında ek ısı emici bulunmuyor.

Kartların arkasında ek ısı emici bulunmuyor.

Bir cevap yazın