ATi X800: Başarım Savaşında İyi Bir Hamle

ATi X800: Başarım Savaşında İyi Bir Hamle

ATi, NVIDIA’nın geçen ayki etkileyici GeForce 6800 Ultra ve gelecekteki ürün hatlarının temelini oluşturan NV40 çizim işlemcisinin tanıtımının ardından sessiz kalmıştı. Hatta, Kanada’lı üreticinin son tasarımı hakkında çok az şey biliniyordu. Ati’nin tasarımı hakkında ki dedikodular internette sohbet odalarına kadar yayılmıştı. Bazıları güvenilir kaynaklardan geldiğini söylenen bir sürü tuhaf peri masalı ve yanlış bilgilendirme ortalıkta dolaşıyordu.

Bugün ATi, Radeon X800 olarak adlandırılan yeni uç nokta serisi çizim kartını tanıttı. Bu yeni kart ailesi, R420 kod adlı ATi’nin en genç çizim işlemcisi çekirdeğine sahip. Ürün ismindeki “X” belki DirectX 10 desteği yada onun gibi bir şey olarak algılanabilir fakat durum böyle değil. “X” roma rakamlarında ki 10’u temsil ediyor. ATi 9800 serisi ürünlerinden sonra model numaraları kosunda sıkıntı yaşamamak için yeni çıkan kartını bu seriden ayırmayı uygun görmüş. Buna ek olarak ürün ismindeki sayılar her zaman ürünün özelliklerini tam yansıtmayabiliyor. Örnek olarak Radeon 9000 ve 9200 sadece DirectX 8.1 desteğiyle geliyordu.

"ATi Tarafından Üretildi" kutu tasarımı.

“ATi Tarafından Üretildi” kutu tasarımı.

Teknoloji açısından bakıldığı zaman, yeni R420 çekirdeği sadece orta halli geliştirmeler sunuyor. NVIDIA’nın yaptığı gibi Tarama Modeli 3.0 (Shader Model 3.0) gibi yeni DirectX özellikleri eklemek yerine, ATi, denenmiş ve kendini kanıtlamış olan R3xx mimarisini biraz daha geliştirmekten başka bir şey yapmamayı tercih etmiş. Tarif basit – daha fazla tepe tarayıcısı (vertex shader), daha fazla sayıda ve geliştirilmiş nokta tarama birimleri (pixel shader unit) ayrıca bellek denetleyicisinde ve FSAA eklentisinde ince ayarlar. R420 sadece bir yeni özellik sunuyor, 3Dc olarak adlandırılan normal eşleme sıkıştırması (normal map compression).

Üretici özellik bakımından çıtayı yükseltmezken, başarım konusunda geçmişi ile tutarlı kalıyor. ATi, en güçlü ve en yüksek modeli olan X800 XT Platinum Edition’ın, Radeon 9800 XT’nin iki katı başarım göstereceğini ve GeForce 6800 Ultra’yı da geride bırakacağını iddia ediyor. Hatta, üretici daha düşük model olan, daha az enerji tüketen ve daha basit soğutma çözümlerine ihtiyaç duyan x800 Pro’nun, NVIDIA’nın amiral gemisi için baş ağrısı olacağından emin.

Bir cevap yazın