ATI Radeon X1900 Rekabeti Kızıştırdı

ATI Radeon X1900 Rekabeti Kızıştırdı

Ringe çıkmadan önce söylediği “Kelebek gibi uçar, arı gibi sokarım” sözleri milyonların aklına kazandı. Cassius Clay, Sonny Liston’ı yendikten sonra Muhammed Ali ya da “Dünyanın en iyisi” oldu. Tamam, bunlar sadece ekran kartları, insanların hayatıyla karşılaştırılamaz ama oyun donanımı alanında yaşanan ağır sıklet savaşı hiç bu kadar çekişmeli olmamıştı.

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru NVIDIA, 7800 GTX’i kafesinden çıkardı ve önüne gelen her şeyi tırnaklarıyla ve dişleriyle parçalamasını seyretti buna ATI’nin X850XT Platinum Edition ekran kartı da dahildi. Ekim ayında ATI’nin cevabı X1000 serisi olarak geldi. X1800XT birkaç iyi vuruş yaptı ve en azından tekli ekran kartı alanında tacı geri almayı başardı. Daha sonra yine Ekim ayında NVIDIA yarışı kolay bırakmayacağını gösterdi ve temelde daha fazla bellek ve daha yüksek saat hızı sunan 7800 GTX 512’yi tanıttı. Böylece NVIDIA bir kez daha tekli ve ikili ekran kartı alanında liderliği eline geçirdi. Buna karşılık ATI, Aralık ayında sahneye tekrar Crossfire X1800’lerle çıktı. Her halde döngüyü fark etmişsinizdir. Rekabetin yarattığı bu gidiş gelişler artık çılgınlık sınırlarını zorlamaya başladı.

Tüketici açısından bakıldığında, yeni ürünlerin devamlı piyasaya çıkması daha iyi donanımları daha ucuza sahip olmak anlamına geliyor. Eskiden büyük tanıtımlar altı ayda bir yapılırken en yeni ve en iyiyi uzun süre beklerdik. Çoğunluğu oluşturan orta seviyedeki kullanıcılar, bir önceki neslin fiyatının düşmesini uzun süre beklerlerdi ancak artık durum değişti. NVIDIA’nın GeForce 7800 GTX’iyle Radeon X1800XT ekran kartı arasında geçen süre son gördüğümüz bekleyişti. Aslında ATI R520’de devrelerle ilgili bazı sorunlar yaşamasa bu bekleyiş çok daha kısa olacaktı.

Ekim ayından beri her ay yeni bir kartın pazara sürüldüğünü görüyoruz. Şimdi ortaya çıkan sorun ise şu: Acaba son kullanıcı gerçekten bu ikili grafik canavarlarından bir ya da iki adet alabiliyor mu? NVIDIA, ATI’yi ‘sözde kalan ve gerçekte ortada olmayan’ ürünler konusunda yenmiş durumda; Crossfire X850 ve X1800XT bunun en iyi örnekleri. Pek çok donanım sitesi, son kullanıcıya söz verildiği zamanda mağazalara dağıtılmayan bu “hayalet donanım” gerçeğini göstermek istemedi… kim bilir? Sonuçta kim önüne hiç ısıramadığı halde bir havuç sallandırılmasını ister ki?

Her ne kadar ATI’nin yeni donanımsal gelişmeler konusunda bir sıkıntısı olmasa da belirtildiği tarihte bunu dağıtmak konusunda en iyi olduğu söylenemez. Diğer taraftan NVIDIA, ‘hazır olana kadar bundan bahsetmeyiz’ yaklaşımını kullanıyor ve sayede tanıtım sırasında yüklü dağıtımlar gerçek oluyor. (NVIDIA’nın, bu stratejisini Dell “Renegade” XPS 600 Dörtlü SLI tanıtımında unutmuş gibi görünmesini komik buluyorum. Daha fazla havuç için bir sebzelik ister misiniz?)

Bir cevap yazın