ATi Radeon İşlemcili Kartlar Çarpışıyor

ATi Radeon İşlemcili Kartlar Çarpışıyor

Meraklı PC kullanıcıları – özellikle de oyunseverler – bu sıralar ATi’yi yakından takip ediyorlar. Çünkü önce Radeon 8500 VPU’su ile NVIDIA’nın GeForce3 GPU serisine ciddi rakip oldu (ancak o zamanlar fiyat konusunda yeterli rekabet sunamamıştı) – sonra Radeon 9700 Pro VPU’su ile NVIDIA’nın hala en yüksek modeli olan GeForce4 Ti4600’ünün tozunu attırdı. Aynı anda NVIDIA’nın sürümden kazandığı alanda GeForce4 MX serisine rakip olarak da Radeon 9000 modellerini çıkardı. Bu “görsel işlem birimleri” (VPU) ile ilgili olarak çok detaylı bilgileri ve test sonuçlarını ATI’nin Yeni Amiral Gemisi: Radeon 9000 Serisi başlıklı yazılarımızda bulabilirsiniz.

Ancak bu detaylı yazılarda bir eksik vardı – Türkiye pazarı ile ilgili kısım eksikti. Çünkü Türkiye’de ATi’nin kendi markasına sahip kartlar değil, ATi işlemcilerine sahip başka marka kartlar var. Bu markalar içinde test merkezimizi önce Deep Computer‘de buldum. Biz prensip olarak doğrudan distribütörlerden ürün istemeyi yeğliyoruz ancak o anda istediğim modeller sadece Deep Computer’ün elinde vardı ve geçmişteki sıcak ilişkilerimize dayanarak onlardan talep ettim. Hemen Datagate’i aradılar; Datagate de eldeki tek Chess Radeon 9700 Pro numunesinin satışa sunulmasındansa teste girmesinin daha iyi olacağını düşündüler. Her iki firmaya da ilgisi için teşekkür ediyorum; özellikle de stoğundaki ürünü satmaktansa teste vermeyi kabul eden Deep Computer’e…

Bir de Türkiye’ye ilk Radeon 9700 Pro numunesi olarak CeBIT Bilişim eurasia Fuarı’nda giren Gigabyte Maya II Radeon 9700 Pro vardı. Bu kart da artık satışa sunulmuştu ve Türkiye’deki Kont Bilişim‘i arayarak hem bu modeli hem de yeni gelen Gigabyte Radeon 9000 Pro modelini istedim. Ne yazık ki Kont bu önemli teste sadece Radeon 9700 Pro modelini gönderebildi. Ancak Gigabyte’ın bende zaten olan ama geçen ay Radeon 9000’e yol açmak için Türkiye piyasasından çekilen 128MB’lık Maya Radeon 8500 modelini de teste soktum.

Radeon 9700 Pro’nın rakibi elbette GeForce4 Ti4600. Teste başladığım sırada karşılaştırma için bir Ti4600 arayışına girdim. Önceki testlerde Radeon 9700 Pro’nun Ti4600’ü geçtiği belliydi; bu yüzden bu teste Ti4600 bulmak kolay olmayacaktı. Tam o sırada TET‘den bu kartı istedim.

Son anda Merpa aracılığıyla ilişki kurduğum Chaintech yetkilileri bu kartı testten habersiz göndermişti. GeForce4 MX serisine rakip olan bu kart doğal olarak Radeon 9000 serisine de rakipti. Bu yüzden bu teste bu modeli de katmaya karar verdim.

Bir cevap yazın