ATI Radeon HD 5870: DirectX 11, Eyefinity ve Yüksek Başarım

Aslında bu yazının başlığı “ATI Radeon HD 5870: Nvidia’nın Hatalarından Ders Almak” olacaktı. Ancak bunun biraz ağır bir eleştiri olabileceğini düşündük ve vazgeçtik. Yine de neden böyle bir şey düşündüğümüzü anlatalım. Yaklaşık bir yıl önce Nvidia, GeForce GTX 260 and GTX 280 modellerini çıkardığında firma pazardaki en hızlı ekran kartını sunduğunu biliyordu ve ürüne yüksek bir fiyat biçmişti (yaklaşık 650 $).

Aradan daha birkaç hafta geçmeden Radeon HD 4870 çıktı ve 400 $ değerindeki GeForce GTX 260’ı 300 USD’lik fiyatıyla geride bırakıverdi. ATI, başarım tacını alamamıştı ve Nvidia hala pazardaki en hızlı ekran kartına sahipti. Ancak donanım meraklıları özellikle de pahalıyken GeForce GTX 200 serisi modellerden birisini alanlar bir anda ortada kalmışlardı (çünkü ürünlerinde fiyatında bir anda büyük düşüşler oldu). Güçlü bir GPU’dan fazladan para kazanmak için iyi bir yöntem ancak marka bağlılığı yaratmak için de bir o kadar kötü bir durum.

Sözü fazla uzatmayalım, görünen o ki ATI geçtiğimiz yıl yaşananlardan ATI ders almayı başarmış. En hızlı ekran kartını 400 $ ve hemen bunun arkasından gelen aynı tasarımlı modeliniyse 260 $ civarında bir fiyatla çıkarıyor. Bu hala yüksek bir fiyat ancak iki yeni modelin GeForce GTX 295 ve GTX 285’e rakip olduğunu unutmamak gerekiyor. Bakalım bu iki yeni ekran kartı Nvidia’nın liderliğini elinden alabilecek mi?

Eyefinity Masaüstü

Bir kart, üç ekran, kesinlikle işe yarar.

ATI’nin Radeon HD 5870 tanıtımında ortalama seviyeye yönelik basınla ileri seviye teknoloji meraklıları bir aradaydı. Toplantı başladığında ATI, son kullanıcının ekran kartı alırken megahertz, tarayıcı birimi ve önbellek teknolojisi vb ilgilenmediğini daha çok iyi bir oyun deneyimi, hızlı video dönüşümü ve takılmasız Blu-ray oynatma gibi şeylere dikkat ettiği yönünde uzun bir konuşma yapıldı. Neyse ki bu kısım çok uzun sürmedi ve gerçek teknoloji meraklıları için bilgiler verilmeye başlandı: yonga tasarımından 2010 yılında çıkarılması beklenen yeni modellere kadar.

Radeon HD 5870

Ayrıca DirectX11, Windows 7, stream computing, ATI Eyefinity teknolojisi, güç tüketimi, video oynatma ve tabi ki başarım gibi konularda da ayrıntılı bilgi edindik. Konuşulacak çok fazla şey var o yüzden hemen Cypress GPU’ya ve yeni iki modelin neler sunduğuna bakalım.

22 Yorum

 1. yuzitürk

  teşekkürler incweleme için soluksuz okudum…

  ATI bu seriyle 4000 serisi gibi iyi bir fiyat performans oranına ve iyi de satış yapacağına inanıyorum..Ki ben şimdiden düşünüyorum..

 2. woodo

  “S.T.A.L.K.E.R’ı 28 kare/sn ve Grand Theft Auto IV’ü 29 kare /sn hızında görünce işte ikinci bir Radeon HD 5870 almak için neden diye geçirdim içimden. Ancak henüz CrossFire çalışmıyor. ATI’nin sürücü takımı bir sorunu çözmeye çalışıyor. Bir çift Radeon HD 5870’i ne zaman deneyebileceğimiz konusunda henüz tahmini bir süre verilemiyor.”

  demişsiniz, ancak benchmark sonuçlarında 2 x ATI Radeon HD 5870 1 GB (CrossFire) sonuçları var. aklım karıştı açıklarmısınız. bu testleri siz yapmıyormusunuz? benchmark sonuçlarını ortak bir kaynaktan mı kullanıyorsunuz? merak ettim doğrusu. tabi daha olmayan bir driver ile kimse test yapamaz ama..

  • Hamdi Kellecioğlu

   Testlerin hepsi THG’nin merkezinde yapıldı. Ortak bir yerden deney sonucu almak gibi bir durum söz konusu olamaz.

   Alıntıladığınız cümle tam açıklayıcı olmamış, gerekli düzeltmeyi yapıyorum. CrossFire desteği şu anda Eyefinity özelliği ile kullanılamıyor. Yoksa tek ekran için CrossFire desteğinde bir sorun yok. Testler de zaten bu sayede yapılabildi.

 3. Tahir Meylani

   

    Valla Ati yine iyi bir iş çıkarmış

   

   Nvidia’nın hamlesini görmeden karar vermemek lazım ama 5850 bana uygun bir kart gibi gözüküyor sonuç olarak 5870 az daha yavaş olacağı kesin…

 4. yuzitürk

  cpu nun sınırlayıcı etkisi burda etkisini gösteriyor..Gerçi vantage testleri nvidia tarafında daima iyi sonuç veriyor phsyx yüzünden..ancak yinede 5870 ikilisi umut vaadediyor..

 5. yuzitürk

  Yahu bu stalker iyi güzel shaderları kuvvetli ama neden aa ve af bu oyunda durdurucu etki yapıyor..Crysiste bile kartlar bu kadar zorlanmıyor..Optimizasyon sorunumu acaba.. hatta af bile açılmamış son testte gtx295 ben yokum arkadaş ben oynamıyorum demiş resmen

 6. yuzitürk

  ATİ mimarisinin en güzel yanı işte..NVIDIA destekli oyunda olağanüstü işler yapıyor..Anlamadığım konu nvidia destekli oyunlar testin ağırlık kısmı..Call of Juarez Ati destekli birde atinin neler yapabildiğini görseydik kendi oyunlarında…

 7. Ziyaretçi

  bence dereyi görmeden paçayı sıvamamak lazım diye düşünüyorum unutmayınki atinin karşısındaki firma nvidia atinin 4000 serisinde 4850 ekran kartına sahiptim ama beni tatmin ettiği söylenemez. Ama sonuç ne olursa olsun bu rekabette bizler yani son kullanıcılar karlı çıkacak. umarım piyasaya bir ekran kartı üreticisi daha çıkarda iyice kızışır ortalık.  

 8. Dario Argento

  Stalker clear sky gercektende en ıyı ve hızlı grafık kartlarını zorlayacak kalıtede bır oyun, ama gtx 295 ten cok daha ıyı bır performans beklerdım bende acıkcası.

 9. Hamdi Kellecioğlu

  İlk grafikte zaten herhangi bir görüntü kalitesi ayarı kullanılmıyor. O yüzden AF açık değil.

  İkinci grafikte ise 2560×1600 gibi yüksek bir çözünürlükte kartların büyük çoğunluğu oyunu zar zor çalıştırıyor. Hatta GeForce GTX 295 çalıştıramamış bile. Muhtemelen AF ayarı açıldığında 1 GB bellek bile yeterli olmayacak ve diğer kartların bir kısmı da çalışmayacaktı. Bu yüzden editör AF ayarını bu deney için açmamış olabilir. Diğer oyun deneylerinin bazılarında AF’nin açık olduğunu görebilirsiniz.

 10. Kyrenian7

  Merhaba, ben ati 5870 ekran kartı için hangi anakartın kullanıldığını merak ediyorum. Yanlışım yoksa PCI-E 2.1 kullanıyor, 2.1’i hangi anakartlar destekliyor?

Bir cevap yazın