ATI Radeon HD 5670: 100 $’a DirectX 11

Radeon HD 5670 Özellikler

DirectX 11

DirectX 11 hakkında söyleyeceğimiz pek yeni bir şey yok: Bu altyapı gelecek oyunların kaçınılmaz altyapısı olacak. ATI de Nvidia da bunun farkında. Her iki firma da programlanabilirliği daha kolay hale getirmek için bazı yöntemler izliyorlar. Aralarındaki fark şu ATI bu altyapıyı çoktan desteklerken Nvidia hala üzerinde çalışıyor.

Ama asıl soru şu, bu API şu an için ne kadar önemli ve Radeon HD 5670 DirectX 11’in sunduğu özellikleri oynanabilir seviyede gösterebilecek kadar güçlü mü? Henüz çok az oyun bu desteği sunduğundan DirectX 11’in zamanının gelip gelmediği tartışmaya açık bir konu. Destekleyen oyunlar da Dirt 2 karşılaştırma yazımızda olduğu gibi pek de fark yaratamıyorlar. Sonuç olarak gala DirectX 11’in özelliklerini tam olarak yansıtacak oyunları bekliyoruz.

Alien VS Predator - Tessellation

Alien VS Predator - Tessellation

Tahminimizce yeni çıkacak olan Aliens Vs Predator oyunu bu gereksinime cevap olacak. Ancak acele etmemek lazım henüz oyunu tam olarak test etmiş değiliz.

Eyefinity

Bu özelikle birden fazla ekrana sahip olan kullanıcılar için kolaylık ve yeni özellikler sunuyor. ATI’nin Radeon HD 5670 kartına güç veren GPU dört ekrana kadar destek sağlıyor olsa da firmanın söylediğine göre ilk çıkacak olan sürümler tek bir G/Ç yuvasına sığabilmeleri için üç ekran çıkışına sahip olacaklar. Ancak üreticiler isterlerse dört ekran çıkışı sunan modelleri daha sonra pazara sürebilecekler.

ATI Eyefinity ve HAWX

ATI Eyefinity ve HAWX

Burada en önemli kullanım alanı ironik bir şekilde oyun meraklıları olarak karşımıza çıkıyor. Peki, Radeon HD 5670, Eyefinity’nin sunduğu devasa çözünürlükleri kaldırabilecek kadar güçlü mü? Muhtemelen değil. İleri seviye Eyefinity çözünürlükleri Radeon HD 5870’i bile dizlerinin üstüne çökertebiliyor.  Ancak AMD, bu yeni kartın 4800×900 çözünürlükte (1600×900 çözünürlükte üç ekran) oynanabilir seviyede performans sunacağını iddia ediyor. Ne yazık ki üçüncü ekranı takmak için Kanada test merkezimizde bir DisplayPort dönüştürücü yoktu. Yine de 4800×900 çözünürlükte testleri iki ekran üzerinden çalıştırdık ve sunulan performansı ölçtük.

Dolby TrueHD ve DTS-HD Master Audio

Güvenli bir erişim hattı üzerinden Dolby TrueHD ve DTS-HD Master Audio veri aktarımı ne olacak? Radeon HD 5670, düşük güç tüketimi ve ileri seviye Blu-ray ses kalitesi sunarak bu alanda HTPC meraklıları için çekici bir seçim imkânı sunuyor. Radeon’un Blu-ray videoları donanımsal olarak hızlandırmasından bahsetmiyoruz bile. Belki bu kart 1080p oyun oynayacak kadar performans bile sunuyor olabilir, deney sonuçlarında göreceğiz.

ATI Stream ve DirectCompute

Son olarak ATI Stream ve DirectCompute özelliklerine bakalım. Evet, Radeon HD 5670, Flash 10.1 videoları hızlandırarak işlemci kullanımını en aza indirebiliyor, oynatma kalitesini artırıyor, Cyberlink Espresso ve PowerDirector 8 gibi uygulamalarla hızlandırılmış bir şekilde video dönüştürme yapabiliyor ve ArcSoft TotalMedia Theater 3 ile standart kalitedeki videoları “HD kalitesine” yakın seviyelere çıkarabiliyor (Not: Son söylediğimin ne kadar işe yaradığı konusunda henüz tam emin değilim). Tabi ki bu özelliklerin kullanılabilir olması için uygun yazılımları kullanıyor olmanız gerekli. Yeterli zamanımız olmadığı için biz daha çok oyun başarımı üzerine eğileceğiz. Ancak ATI Stream (ve CUDA) üzerine ayrıntılı bir yazı hazırlamayı düşünüyoruz.

2 Yorum

Bir cevap yazın