ATI Radeon HD 4890: Liderliğe Yeniden Aday Mı Oluyor?

Bu yıl ekran kartı tanıtımları açısından oldukça verimli geçiyor, sizce de öyle değil mi?

2009 yılına gireli henüz sadece dört ay olmasına rağmen Nvidia’nın “en hızlı ekran kartı” unvanını GeForce GTX 295 ile aldığına şahit olduk. Bunun ardından firma GeForce 9800 GTX+ modelinin ismini değiştirerek ve üzerinde birkaç ufak yeniliğe giderek GeForce GTS 250 olarak pazara sürdü. Ayrıca Nvidia GTX 295 modelinin hep belirli bir stok miktarında kalmasını sağladı. Bazı söylentilerin aksine bu tanıtım içi boş kalmadı. İsteyen kullanıcı internet üzerinden kartını satın alabildi.

Bunların yanında Nvidia, orta seviye pazara sunmayı düşündüğü GeForce GTX 275 modelinden (GeForce GTX 295’in ikiye bölünmüş hali) bir örneği test merkezimize gönderdi. Kısa bir süre içerisinde onun da incelemesini sitemizden okuyabileceksiniz.

Diğer Tarafta Bir Hareketlenme Var

ATI Radeon HD 4890

Ancak bugünün konusun Nvidia değil (Not: Anlaşıldığı üzere Nvidia kırmızı takımın tanıtım hızını GeForce GTX 275 ile kesmeye çalışıyor. Bunun için o kartın incelemesini ayrı makalede ele alıyoruz). Şimdi oyun sırası ATI’de. AMD yılbaşından beri Phenom II işlemcilerine dikkat çekse de görünüşe göre ekran kartı tarafında da varlığını pekiştirmek istiyor.

Bugün duyurulan Radeon HD 4890 büyük bir tanıtım değil çünkü Nvidia’nın önceki tanıtımları gibi devrimsel bir ürün yerine evrimsel bir ürün yenilemesi. Ancak mimari üzerinde yapılan değişiklikler yonganın artık RV770 olarak anılmasına izin vermiyor (dolayısıyla bu ürün eski kartların biraz hızlandırılmışı değil). Ancak beklentileriniz yeni bir Radeon HD 4870 X2 gibi kart yönündeyse biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Biraz dedik çünkü yeni kart eski hız rekorlarını kırmıyor ancak Radeon HD 4890 kendinden önceki tek GPU’lu kartlardan daha hızlı. AMD bu yeni modeli çıkarırken fiyatı 180 $ seviyesine kadar inen Radeon HD 4870 ile 400 $ seviyesinde seyreden Radeon HD 4870 X2 arasındaki boşluğu doldurmayı hedefliyor (Not: Ne yazık ki bu fiyatlar henüz ülkemize tam olarak yansımadı).

ATI Radeon HD 4890: Liderliğe Yeniden Aday Mı Oluyor?

AMD, bu kartı çıkarmaktaki hedefine uygun olarak yeni modeli için 249 $ gibi bir belirlemiş. Ancak biz bu fiyatın biraz daha aşağı inmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü 200 USD’nin altında gerçekten zorlu kartlar var: Radeon HD 4870 1 GB ve GeForce GTX 260 Core 216 gibi.

AMD’nin bu fiyatı düşünmesinin arkasında firmanın geçtiğimiz yıl RV770’in tanıtımı sırasında kullandığı “tatlı-nokta stratejisini” yenilenmesi yatıyor. O zamandan beri rakibin yaptığı baskı Radeon HD 4870/4850 fiyatlarını biraz aşağı çekti. Bizim aklımıza takılan nokta ise şu: RV770 çıktığında Nvidia hala GTX 280 modeli 649 $, 260 modeliniyse 399 $ fiyatla satıyordu. AMD’nin sunduğu yeni modeller bunlar karşısında inanılmaz bir fiyat/başarım oranı yakalamışlardı. Ancak Nvidia’nın art arda yaptığı ciddi fiyat indirimleri bu sıralarda rekabeti oldukça zora soktu. Sonuç olarak Radeon HD 4890’nın hem AMD’nin kendi ürünleri arasında hem de rakibi Nvidia’nın ürünlerine göre tam olarak nereye konumlandırılacağı konusunda kafamız biraz karışık.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

1 Yorum

Bir cevap yazın