ATI Radeon HD 4770: 40 nm Orta Seviyeye Geliyor

En yeni çıkan donanımlar hakkında yazmak her zaman eğlencelidir. Hatta test merkezinde teknolojinin son noktasını kurcalamak bir hobi olarak bile algılanabilir. Eminim ki pek çok bilgisayar meraklısı etrafının teknolojiyle dolu olduğu ortamda daha keyifli hissediyordur.

Ancak şu da bir gerçek, 500 $ çift GPU’lu ekran kartlarına veya 1000 $ Extreme Edition işlemcilere para ayırabilen kullanıcı sayısı sınırlıdır. Kullanıcıların büyük çoğunluğu incelemeleri okuyarak verdikleri paraya karşılık en iyisini almaya çalışırlar.

Fakat son zamanlarda ekran kartı pazarında orta seviye bile yeterince eğlenceli bir hal aldı. 100- 200 $ arasına Radeon HD 4830, Radeon HD 4850 / GeForce GTS 250 gibi modeller rahatlıkla alınabilir. Eğer biraz daha para ayıracak bütçeniz varsa Radeon HD 4870 / GeForce GTX 260 gibi modelleri bile satın alabilirsiniz.

Burada ATI ve Nvidia gibi üreticilerin karşılaştıkları sorun şu: Her ne kadar pazarda orta ve ileri seviye yönelik ürünler olsa da bunların büyük çoğunluğu aynı GPU’yu temel alıyorlar. Örneğin GTX 285’e hayat veren bileşenlerin aynısını neredeyse yarı fiyatına GTX 260’ta kullanmak acı verici olsa gerek. Aynı şey Radeon HD 4870 ile Radeon HD 4830 arasında da geçerli.

ATI Radeon HD 4770: 40 nm Orta Seviyeye Geliyor

İleri seviye çekirdeklerin hafifletilmiş sürümleri bu yüzden çıkarılıyor. Nvidia’nın G94/G92 işlemcileri ATI’nin RV620/RV670 mimarisi buna örnek olabilir. Hafifletilmiş sürümler bünyelerinde ana ürünlerden bir şeyler barındırıyorlar ancak daha az yer kaplıyorlar. Şimdiye kadar ATI ve Nvidia bu yongalardan oldukça fazla sayıda sattılar.

Orta Seviyeye Rakip mi?

ATI'nin diagramını hatırladınız mı? ATI bu sefer de başka bir talep noktasını hedefliyor.

ATI’nin diagramını hatırladınız mı? ATI bu sefer de başka bir talep noktasını hedefliyor.

40 nm üretim sürecine sahip ilk GPU, ATI Radeon HD 4770 ile tanışın. Firmanın diğer HD 4000-serisi modellerinde olduğu gibi HD 4770 de çok tutulan RV770 tasarımını temel alıyor. Bu tasarım ilk olarak yaklaşık bir yıl önce HD 4850 ve 4870 modelleriyle satışa sunulmuştu.

Ancak bu ürün biraz farklı bir çekirdek yerleşimine sahip. Ayrıca yine RV770’i temel alarak üretilen ancak 55 nm üretim süreçli HD 4830’un yerini alması planlanıyor. Buradan hareketle yeni kartın eski modelle karşılaştırılabilir bir başarım sunacağını tahmin edebiliriz.

Eğer Radeon HD 4770, HD 4830’a karşı başarılı olursa bütçe konusunda hassas oyun meraklıları bu işe çok sevinecek çünkü bu ürünün satış fiyatı yurt dışında 109 $ (Türkiye için 129 $ gibi düşünülebilir) olarak belirlenmiş. Ortalama seviye bir model için “etkileyici” terimini kullanacağımı pek düşünmezdim ancak bu yeni kart bekleneni verirse orta seviye için1920x1200 çözünürlükte oynanabilir kare hızları rüya olmaktan çıkacak. 100 $ seviyesinde yoğunlaşan satışların getirisi düşünülürse bu iş ATI için de oldukça karlı olacak.

Radeon HD 4770’in derinliklerine inelim ve bakalım bu kartın başarısının altında ne yatıyor.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

1 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Beyler kartın hakkını yemişsiniz sanki,kendi kartım diye söylemiyorum deli gibi o/c potansiyeli var (referans tasarımdan bahsediyorum,herhangi bir ek falan yok)siz sadece overdrive’ın yaptığı kadar yapmışınız.Olmamış.

Bir cevap yazın