ATi Radeon 9700 PRO – Tahtın Yeni Talibi

Intro

Bu iş sinema filmlerine benzedi; bu yaz başka yaz ama filmin hikayesi aynı. Kral topraklarına demir bir yumrukla hükmeder; derken kitlelerin içinden tahta bir talip çıkıp ona meydan okur. Bu bir film senaryosu olsaydı aynı hikaye ısıtılıp ısıtılıp tekrar önlerine sunuluyor diye seyirciler çoktan isyan etmişti. Hatta gerçekte bir güç yarışının sahnelendiği bu dramda oyuncular bile değişmiş değil: NVIDIA tipik “Kral” rolünde, ATi ise “Asi” olmuş.

Gümüş ekranda böyle bir girişim geçmişin başarıları üzerinden para kazanmaya çalışmak olarak görülse de grafik pazarında buna sadece “tarih tekerrürden ibaret” diyoruz. Çünkü bir zamanlar asi olan NVIDIA idi; şimdi yok olan grafik öncüsü 3dfx o zamanlar 3D krallığına hükmediyordu. Ancak NVIDIA geldi, gördü, yendi, devrik kralın kendisininkilere kattı. Bu noktada diğer rakiplerin, NVIDIA’nın atılımlarına ayak uyduramayıp umutsuzca yarış dışı kaldıkları da görülüyor. Bu arada, ATi hala tüm dikkatini karlı OEM pazarına vermiş durumda ve hiçbir şekilde NVIDIA ile aşık atmaya niyetli değil. Diğer bir deyişle NVIDIA için hiçbir rekabet yok.

Pazar Payı

Q4 2001 – Mercury Research ayrı satılan ekran kartları pazar payları. Trident’ten alınan bilgi.

Elbette zaman değişmeseydi bu klasik bir dram olmayacaktı. Geçen yıl, ATi ikinci nesil Radeon kartı 8500’ü çıkardı. Balta bazı lojistik problemler yaşadı ama sonra şampiyonun gücünü tartmaya, hamleler yapmaya başladı. Yine de 8500’ün en iyi koşullarda bile eşitliği zar zor yakalayabildiği bir gerçekti ve bu da pek bir başarı sayılmazdı. Sonuçta, GeForce3 farklı açılardan daha üstündü. GeForce3 Ti serisinin çıkışı hızlandırıldı, bu da NVIDIA’nın liderliğini sağlamlaştırarak şirkete nefes aldırdı. Bunu birkaç ay sonra GeForce4 Ti serisi izledi ve Kral NVIDIA, performans tacını ve tabii ki savaştaki üstünlüğünü koruyarak bir kez daha herkese durdurulamaz gibi göründü.

İşin ilginç yanı, krala meydan okuyan Kanadalı firma, 8500 serisini güncelleştirmeye (Kral’ın yapacağı gibi) çalışmak yerine çalışmalarını bir sonraki nesil üzerinde yoğunlaştırdı. Geçtiğimiz aylarda her iki taraftan da yeni bir savaşı başlatacak her tür ayak oyununu gördük: Yeni gelecek ürünlerin raporları sunuldu, karşılıklı sürücüler sızdırılarak hedef şaşırtılmaya çalışıldı. Artık zaman geldi ve ATi yeni şampiyonu Radeon 9700’ün, diğer adıyla R300’ün önderliğindeki yeni ordusunu sahaya sürüyor. Ancak şimdilik oyunumuzu sahnelemeyi burada kesip bu yeni nesil grafik kartının gerçek hayattaki etkisine bakalım.

Bir cevap yazın