ATi Orta Düzeyi X700 ile Yeniden Karıştırdı, Sürücüye İnce Ayar da Var

ATi Orta Düzeyi X700 ile Yeniden Karıştırdı, Sürücüye İnce Ayar da Var

Grafik işlemedeki gelişmeler nefes kesici hızla sürüyor. Öncelerde ardışık ürünler yaklaşık %20-40 dolayında başarım artışı sunduklarından, raftaki en iyi ürünü almak konusunda tüketiciyi ayartmak oldukça zordu. Bunun yanında NVIDIA GeForce 6800 ve ATi X800’ü topladığımız son üst-düzey hasatında belirgin düzeyde başarım sıçraması oldu. Grafik kartları yeniden heyecan verici hale geldiler.

Seçilen oyun ve çözünürlüğe göre değişse de, GeForce 6800 ve X800 daha önceki üst modeller olan Radeon 9800XT ve GeForce FX 5950 Ultra’dan neredeyse %100 daha fazla resim-hızı (framerate) sunabiliyorlar! Şimdilerde bu başarım artışı orta-düzey ürün pazarına da sızmaya başladı. ATi ve NVIDIA yeni ana-pazar ürünlerini bu mimariler üzerine yapılandırmaya başladılar.
Bunun yanında kart fiyatlarını150-250 USD dolayında tutabilmek için yonga üreticilerinin ürünlerini oradan buradan kırpmaları da gerekiyor. Bu özellikle daha az transistör sayısı; yani aynı gofret kalıbında (wafer) daha çok işlemci anlamına geliyor ve bu da üretim giderinin düşerek daha ucuz ürünler üretilebilmesine yarıyor. Kartların bellek yapıları da kırpılabilecek başka bir nokta. Bellek verianayolunu (bus) 256 bitten 128 bite düşürmek de baskılı devre üzerindeki yol sayısını azaltıyor ve ürünü ucuzlatıyor. Son olarak kırpılmış işlemcilerin hızları da düşürülüyor ve daha yavaş belleklerle çalışabilir duruma getiriliyor. Yine de üreticiler bu “kırpılmış” ürünlerinin suyunu olabildiğince çıkararak, başarım ve fiyat açısından daha çekici hale getirmeye çalışıyorlar. ATi ve NVIDIA alınabilir fiyatlara sahip orta-düzey kartlarını, üstdüzey ürünlerin başarımına olabildiğince yaklaştırmaya çabalıyorlar. ATi’nin pazar payını garantilemek için yeni X700 işlemci ile izlediği atasözü kesinlikle bu.

Bir cevap yazın