ATI Daha Fazla HD 5000 Kart Gönderirken, Nvidia GTX 200 Göndermeyi Kesti

Nvidia’nın henüz ortada DirectX 11 kartları yok fakat ATI’nin DirectX 11 kartlarını bulmak neredeyse altın aramak kadar zor. Bunun nedeni TSMC’nin 40 nm üretim sürecinde yaşadığı sorunlar. Bir silikon plakadan istenilen yüzdede verim alınamıyor. Öte yandan ATI için işler yavaş yavaş düzelmeye başladı.

ATI şu günlerde çok sayıda RV870 yongaları göndermeye başladı. Bu yonga Radeon HD 5850 ve 5870’in kalbi. 5700 serisinin satışları bu günlerde pek yüksek olmadığı için orta düzeyde de şimdilik bir sıkıntı yaşanması beklenmiyor. Üretim verimi yavaş yavaş artsa da hala talebi karşılamaya yetecekmiş gibi görünmüyor ama en azından daha fazla ürün gönderilecek olması DirectX 11 ekran kartı sahibi olmak isteyenler için iyi bir haber.

Gelgelelim Nvidia’nın işi ATI’den daha zor. GF100 (Fermi) ekran kartlarının duyurusu bile yaklaşık iki ayı bulacak. Ayrıca bırakın Fermi’yi şirket uzun bir süredir 55 nm GT200b grafik işlemcileri göndermiyor veya gönderemiyor. Bu yonga GTX 260, 275 ve 285 ekran kartlarının dayandığı işlemci. Hal böyle olunca piyasada Nvidia’nın üst düzey kartlarını bulmak iyice zorlaştı. Nvidia’nın fiyat indirimine gitmemesinin başında da bu sorun geliyor.

Nvidia’nın ortakları bugünlerde yalnızca GT 210, GT 220 ve GT 240 gibi giriş sınıfına ait ucuz kartları satmakla yetinmekte. Bu kartların satışları fena değil ancak ucuz kartların karı yüksek olmuyor. Nvidia’nın kendi ortaklarını acil eski DirectX 10 parçalar bile olsalar GTX 200 serisiyle beslemesi gerekiyor çünkü Fermi piyasaya girene kadar Avrupa’daki bazı büyük isimlerin batma riski bulunuyor.   

Bir cevap yazın