ATI Crossfire Xpress 3200 Yongaseti Görücüye Çıktı

ATI Crossfire Xpress 3200 Yongaseti Görücüye Çıktı

Geçtiğimiz günlerde ATI, Athlon 64ler için yeni nesil çift ekran kartlı PCI Express yongasetini tanıttı. Yongaseti bu sefer Radeon Xpress olarak adlandırılmak yerine Crossfire Xpress 3200 olarak adlandırılmış. Bu değişiklikle, günümüzde orta ve üst seviye platformlarda önemli bir özellik haline gelen, çift ekran kartı yeteneğine dikkat çekilmek istenmiş. Gerçek İkili PCI Express x16 çözümü Nvidia’nın bölünmüş hat çözümüyle yüzleşirken ortalama güneyköprüsü de Nvidia’nın geniş özellik yelpazesiyle baş etmeye çalışıyor.

ATI ve Nvidia’nın pazar payı için verdiği savaşın tarihi orta seviye 3B ekran kartlarının tarihine yakın ancak savaş alanında artık sadece 3B ekran kartları yok. Her iki firma da ekran kartı alanında kazandıkları güvenirliliğin, yongaseti gibi diğer alanlarda da işe yaradığını fark etmekte gecikmediler. Aynı anda paralelleşme teknolojisinin de (işlemciler çok çekirdekli hale geldi, ekran kartları ikişer kullanılmaya başlandı) gelişmesi bu sürece katkıda bulundu. Ne de olsa ekran kartı satışlarını arttıran bir platformdan daha iyi bir şey ne olabilir ki? Hazır olun ya da olmayın, ikili ekran kartları çoktan geldi.

Eğer bilgisayarı sadece normal işler için kullanıyorsanız ATI, Nvidia, SiS veya VIA’nın sunduğu yongasetlerinden her hangi biri sizin için yeterli olacaktır. Ancak bu yazıyı okuduğunuza göre ATI ve Nvidia tarafından sunulan yüksek başarımlı ekran kartlı sistemlere ilgi duyduğunuzu düşünmek yanlış olmaz. Ne yazık ki Crossfire ve SLI telif hakları diğer üreticilerin bu alanda at koşturmasını engelliyor. Eğer GeForce 7 kullanarak çift ekran kartlı sistem kurmak istiyorsanız Nvidia veya Radeon X1000 çözümünü tercih ediyorsanız ATI platform kullanmak zorundasınız. ATI’nin çift ekran kartlı çözümlerini çalıştırmak için birden fazla alternatif varken Nvidia için sadece nForce ürünlerini kullanabiliyorsunuz.

Bu arada hem ATI hem de Nvidia, yongaseti ürünlerini daha iyi satabilmek için son kullanıcıya en fazlasını sunmalarını gerektiğinin farkındalar. Nvidia hızlı davranarak Gigabit ağ denetçisi ve buna ek olarak donanımsal ateş duvarı desteğini özellikleri arasına ekledi ve bununla da yetinmeyip eksikliği hissedilen olgun bir yazılımı ürünleriyle birlikte sunmaya başladı. Sonuçta Santa Clara merkezli firma yongaseti işine de erken girdiği için Athlon yongaseti denildiğinde Nvidia’nın akla gelmesi garip bir durum değil. ATI aradaki mesafeyi kapatması gerektiğini biliyordu ve elini çabuk tutup Tayvanlı yonga üreticisi ULi’yi almak istedi. Ancak işler beklenildiği gibi gelişmedi çünkü Nvidia daha saldırgan bir politikayla en iyi fiyatı sunmuştu.

BU karmaşık geçmişe rağmen en sonunda Crossfire Xpress 3200 yongaseti karşımızda ve çift ekran kartlı sistemlerin tahtına oturma iddiasını yineliyor. Bakalım bu yeni yongaseti bize neler sunuyor.

Bir cevap yazın