ATI Catalyst 10.6 CrossFire Sistemlerde Oldukça Sorunlu (Çözüm)

ATI’nin son yayınladığı Catalyst 10.6 sürücüsü özellikle CrossFire sistemlerde pek çok soruna yol açıyor. Basit bir nedenden kaynaklanan sorunun çözümü haberimizde.

ATI Catalyst LogoEvet ATI, son zamanlarda oldukça ilgi çekici ekran kartları geliştirdi. ATI HD 5870, HD 5770 bunlar sınıfının en iyi fiyat/başarım sunan ekran kartları arasında. Fakat ATI, nedendir bilinmez hala sürücü problemleri yaşıyor. O yüzden bazen ATI’nin başarısı bir anda gözden düşebiliyor.

ATI’nin son yayınladığı Catalyst 10.6 sürücüsü ise artık sürücü problemlerinin iyice göze batmasına sebep oldu. Çünkü CrossFire sisteme sahip olanlar, Catalyst 10.6’ı yüklediklerinde ilginç ve can sıkıcı sorunlarla karşılaşmaya başladılar. Aslında bende bu durumdan nasiplendim. Elimdeki ATI HD 5970 ekran kartı Catalyst 10.6 yükledikten sonra PC açılırken mavi ekran verip reset atmaya başladı.

Windows 7’i güvenli kipte açıp Catalyst 10.5’e geri döndüğüm zaman ise, mavi ekran sorunu ile karşılaşmadım. Ufak bir araştırmadan sonra bu sorunun sistemde kalan eski sürücü dosyaları ile Catalyst 10.6 dosyalarının çakışmasından doğdunu öğrendim.

Eğer bir şekilde eski sürücü dosyalarını sistemden tamemen kaldırırsanız, sorun çözülüyor. Bu sorunun üstesinden gelmeniz için yapmanız gereken ilk şey, Driver Sweeper 2.0 programını buradan çekmek.

Daha sonra bilgisayar başkarken F8 tuşuna sürekli basıp “güvenli mod”da PC’i açın.

Sistem, aygıt yöneticisinden ekran kartınızı silin ve Driver Sweeper’ı yönetici olarak çalıştırın.

ATI Catalyst 10.6 sorun

Resimde görebileceğiniz gibi, ATI seçeneğini seçin ve”Clean”e tıklayın. Daha sonra bilgisayarınızı tekrar başlatın ve Catalyst 10.6’ı yükleyin. Sorununuz büyük ihtimalle çözülmüş durumda. ATI, Catalyst 10.6 için bir yama çıkarana kadar bu yöntemi kullanabilirsiniz.

3 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Hayır anlamadığım neden hala ısrarla o kadar kullanıcının yorumlarını dikkate almıyorlar.Kötü yahu işte yazılım ekibiniz KÖTÜ! Bunu bu kadar kullanıcı daha nasıl farklı bir şekilde dile getirebilir ki!

Bir cevap yazın