ATI Catalyst 10.2 ve 10.3’e İle Gelen Yenilikler

Catalyst 10.3

Tabi ki daha Catalyst 10.3 yayınlanmadan bu özellikleri test etmek en iyi sonucu vermeyecektir ama elimizde birçok yenilik ile beraber mart ayında yayınlanması beklenen  Catalyst 10.3’ün ön sürümü bulunmakta.

Catalyst 10.3

ATI Catalyst Mobil: Gerçekten? Bir süredir, Nvidia mobil sürücüleri için direk güncelleme yapıyordu. Piyasada tek mobil DirectX 11 GPU satan firma şu an ATI ama mobility-Radeon tabanlı dizüstü sahibi olan bir kimse OEM üreticilerin yeni sürücüleri onaylamasını beklemek zorundaydı. ATI, Catalyst 10.3 ile birlikte artık sürücülerin tüm mobil GPU’lar için destek sağlayacağını belirtmiş, tabi ki sistem üreticisi desteği kesmediği sürece.

Eyefinity Kenar Düzeltme: Şunu anladık; ATI, Nvidia’nın duyurusu yaptığı özellikleri henüz açığa çıkarmadan önleyici saldırı yapmayı seviyor.

Kenar düzeltme güzel bir şey. Tabi fare imlecinizin bir monitörden diğerine atlamasını sevmiyorsanız. Kenar Düzeltme ile ekran kenarları, sanki ekranın bir parçası gibi davranıyor ve daha gerçekçi bir görüntü deneyimi oluşturuyor, tıpkı uçak kokpitlerinde olduğu gibi. (Çeviren notu: Pek okununca anlaşılan bir şey değil, gözünüzle görmeniz gerekiyor)

Bu özelliği, Windows masaüstünde çalıştırmayı başarabildik ve olması gerektiği gibi çalıştı. Bu özelliğin oyunlarda çalışabilmesi için Catalyst panelinde standart olmayan çözünürlüğü seçmemiz gerekiyordu (biz 6047×1200 çözünürlüğü seçtik).Radeon HD 5850 ile Call of Duty: Modern Warfare 2’de DisplayPort çıkış üzerinden bir kaç test yaptık fakat şu an bu görüntülerini yayınlayamıyoruz.

Eyefinity kenar düzeltme kapalı Eyefinitiy kenar düzeltme açık
Solda Eyefinity kenar düzeltme kapalı, sağda açık

Her Monitörde Kontrol Sağlayan Eyefinity Teknolojisi: Bir Radeon HD 5850’yi üç benzer monitörde kullanacak kadar şanslıyım. Bununla beraber illa benzer monitör kullanacaksınız diye bir şart yok. Kolaylıkla üç farklı panelde kullanabilirsiniz. Tabi ki üç farklı monitörde karşılaştırılabilir resim alabilmek önemlidir. Sonuç olarak; ATI’nin üç farklı monitör Eyefinity altında çalışırken, her monitöre ayrı ayrı ayar verme imkanı sunduğunu görmek sevindirici.

Renk düzeltme

- İki ekran da U2410. Her ikisi için de farklı ayarlar girilebildiğini göstermek için renk sıcaklıklarını farklı ayarladık.

Çoklu ekran Grubu: Yakında (umuyoruz) Tek bir ekran kartı ile görüntüyü altı adet monitöre genişletebileceğiz. Catalyst 10.3 ile birlikte birden fazla Eyefinity grubu oluşturabileceğiz. ((3×1 ve 3×1 gibi)

Ekran ayarlarını değiştirebilme: Catalyst 10.3 kısayol tuşları ile farklı görüntü ayarlarını anlık olarak seçebileceksiniz. Bu özelliğin yararı şu: Oyundayken, 5760×1200 çözünürlük istersiniz (ya da üçlü monitör yapılandırması size ne kadar imkan veriyorsa) ama masaüstünde Microsoft’un masaüstü aracını kullanmak daha iyi sonuç verir çünkü böylelikle görüntüyü monitörün sınırlarına kadar genişletebilirsiniz.

Eyefinity yarım ekran

- Eyefinity kipinde tek ekranda açılan bir pencere

Eyefinity tam ekran

- Tam ekrana genişletilmiş - pek şık değil.

Hydravision ile Izgara Görünüm

- Hydravision ile Izgara Görünüm

3D (üç boyut) stereoskopik görüntü: Bu ATI’nin stereoskopik görüntü destekleyen ilk teknolojisi olacak. ATI, Direct3D sürücü artık 120 Hz görüntü verebilecek diyor ki böyle bir olanak daha önce yoktu. Nvidia’nın bu pazarı yıllarca elinde tuttuğuna kuşku yok, bu yüzden ATI bu teknolojiyi ortaya çıkarmak için oldukça hevesli olmalı. Catalyst 10.3 hala geliştiriliyor, bu yüzden bu konu hakkında söyleyebileceklerimiz şimdilik bu kadar.

Evet, sanırım makale faydalı oldu. Eğer CrossFire aktive edilmiş Eyefinity teknolojisi, düzenli güncellenen mobil sürücüleri ve Eyefinity kenar düzeltmeyi bekliyorduysanız; ATI, bu istekleri Catalyst 10.2 ve 10.3’ün çıkışıyla beraber bizlere sunacak.

6 Yorum

 1. Tesla

  Galiba bu sürümler crossfire kullananlar için hazırlanmış. bende bir tane 5770 var ve tek monitör kullanıyorum. kendi adıma herhangi bir gelişme göremedim. yine de yazılım desteğinin sürekli olması güzel.

 2. xapex

  ben ati’nin sitesinden 3870 modeli ekran kartının driverını indirdim  ama xp sorunsuz çalışan driver Win7 de sorun çıkarıyor.

  Catalyst
   Control Center kuruluyor ama çalışmıyor neden acaba?

 3. ali

  merhabalar tenık acıdan yardıma ıhtıyacım var eyefınıty yapmaya calısıyorum fakat elımdekı monıtorler dvı 5850 kartımdan 2 dvı cıkısı aldıgımda ucuncu cıkıs ıcın dp porttan cıkıs ıstıyor bunu yapabılmek ıcın actıve dual dvı lınk to dısplay port converter adaptor gereklı acaba bu surucu ucuncu monıtore goruntu alabılmek ıcın crossfire olusturularak ıkıncıl kartın dvı ından faydalanmaya ızın verıyormu yoksa yıne dp port uzerınden mı cıkıs alamak gerekıyor. bılgılendırırsenız mınnettar kalırım

   

  • Tahir Meylani

   Ne yazık ki söylediğin şey henüz mümkün değil. Tüm görüntü çıkışları ana ekran kartı üstünden olmak zorunda. CrossFireX için kullandığın ekran kartından görüntü alamazsın.

Bir cevap yazın