ATI Catalyst 10.2 ve 10.3’e İle Gelen Yenilikler

 

Genelde yeni çıkmış sürücü güncelleştirmelerini fazla incelemeyiz. Ne de olsa, ATI her ay yeni bir Catalyst versiyonu çıkartıyor, Nvidia ise yeni bir sürücü çıkarmadan önce beta sürücüleri yayınlıyor. O yüzden, yeni sürücüleri incelemek genelde sizin merakınıza kalır.

Ama ATI,  şubat ve mart ayında çıkacak Catalyst sürümlerinde pek çok yenilik barındığını söyleyince okuyucularımızdan bu konu hakkında pek çok e-posta aldığımızı fark ettim. Yeni Catalyst sürümleri ile gelen geliştirmeler; CrossFire kullananlar, Mobility Radeon ekran kartı sahiplerini ve Radeon HD 5000 serisi bir ekran kartına sahip olanları sevindirecek gibi. Kısaca Catalyst 10.2 ve 10.3 ile gelen yeniliklere şöyle bir bakalım istedik.

Catalyst 10.2

CrossFireX Profilleri: Bu özellik ile birlikte kullanıcılar, en son  güncelleştirmeleri CrossFire Profillerine yükleyebilecek. Böylelikle bir oyun piyasaya çıktıktan sonra, CrossFire desteği için yeni bir Catalyst sürücüsü beklemek zorunda kalmayacağız. Geçmişte, ATI, CrossFire güncellemelerini Catalyst sürümlerine yama olarak eklerdi. Şimdi CrossFire profilleri sürücüye dokunmadan güncelleştirilebilecek. Bu CrossFire güncelleştirmeleri üzerinde birçok kimsenin beklediğinin aksine değişiklik yapılamıyor. Fakat bu, ATI yazılım takımının oyunlara çok daha güncel destek sunması için önemli bir adım; yeni bir Catalyst sürümünün yayınlanmasını beklemeden.

Yenilenmiş CrossFireX Mimarisi: ATI/ATI, Nvidia/Nvidia ayrıca iki firmanın farklı ekran kartlarını daha fazla performans için birleştirme iddiasında olan Lucid’s Hydra teknolojisi üzerinde uzun süre deneyler yapmış biri olarak, bu benim en çok ilgimi çeken özelliklerden birisi. ATI’nin bu teknoloji ile nereye gideceğini merak ediyorum. ATI CrossFire çoklu ekran kartı kullanmak istediğiniz zaman Nvidia’nın SLI’sinden çok daha esnek çözümler sunuyor, tabi ki kartların aynı seriden olması şartıyla. Ama şimdi ATI, çoklu-GPU kodlarını grafik sürücüsünden ayırıyor ve yeni farklı bir çoklu-GPU sürücüsü hazırlıyor. ATI, bu gelişmenin şimdilik elle tutulabilir bir fayda sağlamayacağını fakat gelecekte birçok faydasını görebileceğimizi söylüyor. Düşünün bir kere: Sadece aynı jenerasyondan ekran kartlarını değil, farklı jenerasyondan ekran kartlarını karıştırabilmek.

Eski mimari alternatif görüntü hesaplama ile sınırlıydı. Bu şekilde iş gücü bölüşülebiliyor, örneğin güçlü bir ekran kartı dört kareyi hesaplarken, gücü sınırlı ekran kartı beşinci kareyi hesaplıyordu ve bu böyle devam ediyordu. Yeniden yazılmış mimari çok daha esneklik sunabilecek. Bir GPU, vertex işlemleri hesaplarken öteki GPU, görüntüyü hesaplayabilecek. Bu, Fusion işlemcileri çıktığı zaman ekran kartlarını karıştırmak isteyenler için önemli bir gelişme olacak.

Çok-düşük Güç Durumu: Bu özelliği ilk olarak ATI Radeon HD 5970’den bahsederken duymuştuk. CrossFire uygulamasına geçtiğiniz zaman sürücü, ikinci GPU’yu çok daha  düşük güç tüketecek şekilde çalıştırabilecek. ATI, Her iki kartın boşta çalıştığı zaman 12 W kadar tasarruf olabileceğini belirtmiş.

Eyefinity için CrossFireX: Radeon HD 5970’yi ilk incelediğimiz zaman; ATI, üç monitöre kadar resmi CrossFireX Eyefinity desteğini duyurmuştu. Crossfire’da Eyefinity mod çalıştıramamak benim Radeon HD 5870 ilk çıktığı zaman en çok eleştirdiğim şeylerden biriydi. Bu özelliğin duyurulması bir çift üst seviye Radeon HD 5000 serisi kart almak için güzel bir neden, çünkü 5760×1200 çözünürlükte oyun deneyimini muhteşem oluyor.

DisplayPort Ses: Kuşkusuz bu bir çokları için ufak bir gelişme. Eğer DisplayPort ses çıkışı olan bir monitöre sahipseniz; sayısal bağlantı üzerinden ses alabilirsiniz artık. Bu ev sineması meraklılarının ve oyuncuların büyük bir çoğunluğunu ilgilendirmese de bahsedilmesi gereken bir yenilik.

6 Yorum

 1. Tesla

  Galiba bu sürümler crossfire kullananlar için hazırlanmış. bende bir tane 5770 var ve tek monitör kullanıyorum. kendi adıma herhangi bir gelişme göremedim. yine de yazılım desteğinin sürekli olması güzel.

 2. xapex

  ben ati’nin sitesinden 3870 modeli ekran kartının driverını indirdim  ama xp sorunsuz çalışan driver Win7 de sorun çıkarıyor.

  Catalyst
   Control Center kuruluyor ama çalışmıyor neden acaba?

 3. ali

  merhabalar tenık acıdan yardıma ıhtıyacım var eyefınıty yapmaya calısıyorum fakat elımdekı monıtorler dvı 5850 kartımdan 2 dvı cıkısı aldıgımda ucuncu cıkıs ıcın dp porttan cıkıs ıstıyor bunu yapabılmek ıcın actıve dual dvı lınk to dısplay port converter adaptor gereklı acaba bu surucu ucuncu monıtore goruntu alabılmek ıcın crossfire olusturularak ıkıncıl kartın dvı ından faydalanmaya ızın verıyormu yoksa yıne dp port uzerınden mı cıkıs alamak gerekıyor. bılgılendırırsenız mınnettar kalırım

   

  • Tahir Meylani

   Ne yazık ki söylediğin şey henüz mümkün değil. Tüm görüntü çıkışları ana ekran kartı üstünden olmak zorunda. CrossFireX için kullandığın ekran kartından görüntü alamazsın.

Bir cevap yazın