Athlon64 FX ve Pentium 4’le Hızaşırtmanın(Overclock)Doruklarında

Athlon64 FX ve Pentium 4'le Hızaşırtmanın(Overclock)Doruklarında

THG okurları için, sıcak,hızlı ve fiyatı tuzlu olan nedir? Tabii ki AMD’nin Athlon64 FX’i ve Intel’in Pentium 4 Extreme Edition’ı. Bu işlemciler CPU devleri için sadece iyi para getiren birer ticari araç değiller. THG okurları bilirler, AMD ve Intel için bunlar en iyi ve en hızlı kim savaşındaki en son silahlardır.

En hızlı Intel işlemci neredeyse büyük ekran bir TV kadar pahalıyken, buna karşılık AMD en iyi ürünlerini yok pahasına satıyordu , taa ki 64 bit modelleri gelene kadar. Santa Clara merkezli üretici, Athlon 64 ve Athlon64 FX modellerini piyasaya sürerek, Intel’in Pentium 4 fiyatlarıyla karşılaştırılabilir bir şekilde Gigahertz yarışına tekrar katıldı.

Örnek olarak, Athlon64’ün bellekteki belli alanları yürütülemez olarak işaretleyen NX (No execute= çalıştırılamaz, yürütülemez) özelliği. Kötü niyetli kişiler tarafından belleğe, dışarıdan elle yapılan yastık taşması (buffer overflow) sonucu yazdırılmış kodlar artık yürütülemeyecek. Ancak kullanıcılar bu özellikten Microsoft Windows XP için Service Pack 2’yi çıkardığı zaman yararlanabilecekler.

Ayrıca Athlon64’ün, işlemci kullanılmadığı zaman saat hızını düşüren, Soğuk ve Sessiz (Cool and Quiet) özelliği de var. Bu özellik taşınabilir sistemler için olan Intel’in SpeedStep’i ve AMD’nin PowerNow! teknolojileri gibi güç tüketimini büyük ölçüde azaltıyor. Ne yazık ki anakart üreticilerinin bu teknolojide ki hayal kırıklığı yaratan gecikmeleri, bu özelliğin, politikacıların seçimden önceki değersiz vaatlerinden biri haline gelmesine neden oldu. Bu çok utanç verici çünkü küresel olarak olayı düşündüğümüz zaman sonuç büyük bir enerji israfı. Aynı zamanda Intel’in de Pentium 4 Presscott SSE3 komutlarında böyle bir sorun yaşadığını belirtelim.

Son olarak ama diğerleri kadar önemli olan özellik ise, her işlemci hızı artışında başarımı artan Athlon64’ün tümleşik bellek denetleyicisi. Buna tam ters olarak, bellek denetleyicisi işlemci hızı arttıkça başarım kazanmadığından, bu bileşen aynı ayarda ki Intel işlemcilerde daha çabuk dar boğaz haline geliyor.

Intel bir süredir, çok işlemcinin aynı bellek yolunu kullandığı Xeon MP işlemci serilerinde daha ciddi bir hal alan bu olası dar boğazın farkında. Aslında pentium 4 Extreme Edition’da 2 MB varken, Xeon MP’nin 4 MB L3 zulaya (cache) sahip olmasının altında yatan sebepte bu.

Pentium 4 Extreme Edition’ın 3.2 GHz ve 3.4 GHz hızlarında ve HyperThreading yardımıyla, Athlon64 FX’i çoğu alanda ancak yenebilmesinin temel sebebi de bu bellek denetleyicisi meselesi.

Bu yüzden, Athlon64 FX 53 ve Pentium 4 Extreme Edition 3.4 GHz özellik ve saat hızı savaşı her zaman olduğu gibi devam ediyor. Bu aşamada bizim hızaşırtma (overclock) deneyimiz bu ikiliden hangisinin üste çıkacağını gösterecek.

Bir cevap yazın