Athlon II X3 435: AMD’den 2.9 GHz Hızında Üç-Çekirdekli İşlemci

Yeni Athlon II X3

Athlon II’lerin X3 serisi hakkında aslında söylenecek pek fazla bir şey yok. AMD basitçe dört çekirdekli Athlon II işlemcilerinin bir çekirdeğini devre dışı bırakarak daha ucuz bir pazara giriş yapıyor. Üç çekirdekli Athlon II işlemcilerin kod adı ise ‘Rana’.

Athlon II X4 (Propus) Çekirdek Çizimi

Aynı mimarinin kullanılması demek çekirdek bazında Athlon II X3’ün daha önce tanıştığımız Athlon II X4 modelleriyle aynı özellikleri sahip olacağı anlamına geliyor: çekirdek başına 128 kB L1 önbellek, çekirdek başına 512 kB L2 önbellek. Phenom II ailesinin tersine paylaşımlı L3 önbellek bu işlemcilerde bulunmuyor.

Tabi ki yeni Athlon II X3’ler de AM3 yuvalarıyla uyumlu olarak geliyorlar. Ancak eski AM2+ anakartları olanlar da bu işlemcileri alıp kullanabilirler.

Her ne kadar özellikleri bilindik olsa da Athlon II X3 modellerinin en önemli avantajlarının fiyat/başarım oranı olacağını söylemek yanlış olmaz (özellikle de yeni 435 modelinin):

Athlon II X3 CPU-Z Standart Hız

Athlon II X3 ve Phenom II X3 Ürün Serileri – Standart Modeller
CPU Athlon II X3 425 Athlon II X3 435 Phenom II X3 710 Phenom II X3 720 BE
Kod Adı Rana Rana Heka Heka
Üretim Süreci 45nm 45nm 45nm 45nm
Çekirdek Sayısı 3 3 3 3
Çarpan 13.5 14.5 13 14 (kilitsiz)
Saat Hızı 2.7 GHz 2.9 GHz 2.6 GHz 2.8 GHz
Soket AM2+/AM3 AM2+/AM3 AM2+/AM3 AM2+/AM3
L1 Önbellek 3 x 128KB 3 x 128KB 3 x 128KB 3 x 128KB
L2 Önbellek 3 x 512KB 3 x 512KB 3 x 512KB 3 x 512KB
L3 Önbellek N/A N/A 6MB 6MB
Hypertransport 4,000 MHz 4,000 MHz 4,000 MHz 4,000 MHz
TDP 95 W 95 W 95W 95 W
Fiyat* 76 $ 87 $ 100 $ 119 $

* Yeni çıkan modeller henüz Türkiye pazarına girmediğinden bütün fiyatlar karşılaştırılabilmesi açısından yurt dışı fiyatları üzerinden verilmiştir.

Burada işler gerçekten ilgi çekici hale geliyor. 120 $ civarında fiyata (Türkiye’de 130 $) sahip olan Phenom II X3 720 BE’nin fiyatına göre en iyi başarımı gösteren işlemcilerden birisi olduğunu biliyoruz. Ayrıca Phenom II modelleri tarafından sunulan L3 önbelleğin iyi bir şey olduğunu ancak her zaman Athlon II ailesine göre büyük başarım artışları sağlamadığını daha önce incelemiştik.

O zaman yeni Athlon II X3 435 modelinin üçte bir oranında daha ucuz olup Phenom II X3 720’ye göre 100 MHz daha fazla saat hızı sunması etkileyici değil mi? Bu 100 MHz’lik saat hızı artışının L3 önbellek olmamasından kaynaklanan yavaşlamayı ortadan kaldıracağı kesin gibi.

Üç çekirdek, yüksek saat hızı ve düşük fiyat bileşiminin öldürücü olacağı konusunda şüphemiz yok. Bu güçlü bileşimin etkisi sadece Intel’le sınırlı kalacak mı yoksa AMD’nin kendi modelleri de bundan etkilenecek mi? Başarım deneylerimizden sonra bu sorunun cevabını daha net bir şekilde verebiliriz. Ancak bundan önce kısaca bakmamız gereken bazı yeni AMD modelleri var (düşük güç tüketimli).

8 Yorum

 1. woodo

  incelem için teşekkürler.
  intel üst sınıfta rakipsiz olduğu için fiyatlarda at koşturuyor amd ise alt sınıfta kendine çelme takıyor. ilginç amd kendi ile rekabet ediyor.

  sayın editor Hamdi bey bu aralar siteniz haber akışında bir yavaşlama sözkonusu gibi? dileğim sitenizi açtığımda her gün keyifle yeni haberleri okumak vede incelemelerinizi takip etmek. ancak haftalık dergi okuyormuş gibiyim. haftada 1-2 yayınlanan incelemeler bir türlü doyurmuyor beni. sitenizin daha aktif olması, okuyucuların daha çok katılımcı olması gerektiğine inanıyorum. malum bir kaç siteyide günlük takip ederim. ancak onlar her teknoloji haberini o kadar magazinsel kıvamda yayınlıyorlarki bazen okuduğuma pişman oluyorum. o kadar çok i-phone ve i-pod haberi okudumki sitenizden gerçek teknoloji haberlerini daha sık görmek isterim. iyi çalışmalar.

  • Salih Güler

   Hamdi Bey gerekeni söylemiş. Yalnız bir iki not da ben ekleyim.

   Yeni arayüz ilk çıktığı zamanlar doğal olarak bazı sorunlarla karşılaştık. Bu sorunlarla uğraşırken haber ve makale girişinde de bariz aksamalar oldu. Ancak son iki haftadır elimizi kolumuzu bağlayan bu sorunlardan kurtulduk sayılır. Farkındaysanız haftada en az üç dört inceleme ve günde en az 9-10 haber girişi yapılıyor. Tabii ki bunlara tükel ve oyun kısmını da dahil ediyoruz. Siteyi son birkaç gün boyunca “sıkı” takip ettiniz mi bilmiyorum.

   Diğer yandan haber kalitesi umarız istediğiniz tarzdadır. Gerçekçi ve yorum odaklı haber yapmaya elimizden geldiğince özen gösteriyoruz.

   Yapıcı yorumunuz için teşekkür ederim.

 2. Hamdi Kellecioğlu

  Öncelikle ilgiliniz için teşekkür ederiz.

  İncelemelerimiz uzun ve ayrıntılı olduğu için ister istemez sayısında azalma oluyor. Tabi bir de firmalar sürekli yeni ürün tanıtmıyorlar. Biraz bununla da ilgili. Haberleri ise mümkün olduğunca güncel tutmaya çalışıyoruz ve  her kesime hitap edecek şekilde seçiyoruz. Malum çok teknik içerik olunca da okuyucuların bir kısmı sıkılıp okumaktan vazgeçebiliyorlar.

 3. woodo

  Cevaplarınız için teşekkürler sayın yöneticiler. Hamdi bey incelemeler konusunda haklısınız tabikide. Yaptığınız işlemlerin uzun sürdüğünü vede ne kadar zahmetli olduğunun farkındayım. Emekleriniz için tekrar teşekkürler.

  Salih bey sitenizi haftada 1-2 değil günde 1-2 kere açıyorumdur. Benim güne başlamam sabah gazete okumak yerine teknoloji sitelerini gezmekle oluyor. Sizin çalışmalarınızında ne kadar değerli olduğunu, yorucu olduğunu vede zaman alıcı olduğunu tahmin etmekle birlikte ben genelde donanımsal gelişmeleri takip ettiğim için bu özel ilgi alanım zahmetli incelemeler gerektiriyor ve bu yüzden yeni inceleme yakalama zaman aralığım haliyle uzuyor.

  Kesinlikle haber kalitesi istediğim düzeyde. İsteğim haber-inceleme-kullanıcı trafiğinin dahada artması.

  İyi çalışmalar.

 4. Birol Gökkaya

  aynı anakart ve işlemci bende de mevcut fakat biostan aynı ayarları girdikten sonra windows başlamıyor. reset attığımda overclock is failure yazıyor. 3.5 ghz için 1.5 cpu voltajı verip ramleri 533e alıyorum. ht çarpanı 9a düşürüyorum fsb hızını 242 yaptığımda dahi açılmıyo. bi ara 3.4e kadar çıkarabiliyodum şimdi onu bile yapamıyorum. sorun nerede acaba?

Bir cevap yazın