Athlon II X3 435: AMD’den 2.9 GHz Hızında Üç-Çekirdekli İşlemci

AMD, geçtiğimiz günlerde bütçeye önem veren kullanıcılar için oldukça cazip bir işlemci duyurusu yaptı. Yeni model üç çekirdeğiyle çoklu-işparçalı uygulamalara gereken desteği sağlarken 2.9 GHz saat hızıyla tek çekirdek uyumlu uygulamalarda da yüksek başarım gösteriyor. Daha da önemlisi yeni işlemcinin fiyatının 90 $ civarında olması! Bakalım yeni işlemci firmanın diğer Athlon II ve Phenom II modellerine göre nasıl bir başarım sergiliyor.

AMD Athlon II X3 435

Athlon II X2 ve Athlon II X4 işlemcilerin duyurulmasından sonra Athlon II X3 işlemcilerin duyurulması bizi şaşırtmadı. Hatta bu işlemcilerin geleceğinden o kadar emindik ki Athlon II X4 620 incelememizde bu işlemcilerin X3 modellerinin gelebileceğini belirtmiştik.

Her ne kadar ürünün duyurulması bizi şaşırtmamış olsa da Athlon II X3’ün başarımından etkilendik. AMD’nin incelediğimiz modeli Athlon II X3 435 bünyesinde iki önemli bileşeni barındırıyor: Nispeten yüksek 2.9 GHz saat hızı (Phenom II X3 720 Black Edition modelinden 100 MHz daha fazla) ve düşük önerilen son kullanıcı fiyatı (yurt dışında 87 $).

AMD, 120 $ altı işlemci pazarını Athlon II ve Phenom II modelleriyle zaten ele geçirmiş durumdaydı şimdi ise gözünü 90 $ altı pazara çevirmiş durumda. Peki, Athlon II X3 435 fiyatına göre nasıl bir başarım sergiliyor?

8 Yorum

 1. woodo

  incelem için teşekkürler.
  intel üst sınıfta rakipsiz olduğu için fiyatlarda at koşturuyor amd ise alt sınıfta kendine çelme takıyor. ilginç amd kendi ile rekabet ediyor.

  sayın editor Hamdi bey bu aralar siteniz haber akışında bir yavaşlama sözkonusu gibi? dileğim sitenizi açtığımda her gün keyifle yeni haberleri okumak vede incelemelerinizi takip etmek. ancak haftalık dergi okuyormuş gibiyim. haftada 1-2 yayınlanan incelemeler bir türlü doyurmuyor beni. sitenizin daha aktif olması, okuyucuların daha çok katılımcı olması gerektiğine inanıyorum. malum bir kaç siteyide günlük takip ederim. ancak onlar her teknoloji haberini o kadar magazinsel kıvamda yayınlıyorlarki bazen okuduğuma pişman oluyorum. o kadar çok i-phone ve i-pod haberi okudumki sitenizden gerçek teknoloji haberlerini daha sık görmek isterim. iyi çalışmalar.

  • Salih Güler

   Hamdi Bey gerekeni söylemiş. Yalnız bir iki not da ben ekleyim.

   Yeni arayüz ilk çıktığı zamanlar doğal olarak bazı sorunlarla karşılaştık. Bu sorunlarla uğraşırken haber ve makale girişinde de bariz aksamalar oldu. Ancak son iki haftadır elimizi kolumuzu bağlayan bu sorunlardan kurtulduk sayılır. Farkındaysanız haftada en az üç dört inceleme ve günde en az 9-10 haber girişi yapılıyor. Tabii ki bunlara tükel ve oyun kısmını da dahil ediyoruz. Siteyi son birkaç gün boyunca “sıkı” takip ettiniz mi bilmiyorum.

   Diğer yandan haber kalitesi umarız istediğiniz tarzdadır. Gerçekçi ve yorum odaklı haber yapmaya elimizden geldiğince özen gösteriyoruz.

   Yapıcı yorumunuz için teşekkür ederim.

 2. Hamdi Kellecioğlu

  Öncelikle ilgiliniz için teşekkür ederiz.

  İncelemelerimiz uzun ve ayrıntılı olduğu için ister istemez sayısında azalma oluyor. Tabi bir de firmalar sürekli yeni ürün tanıtmıyorlar. Biraz bununla da ilgili. Haberleri ise mümkün olduğunca güncel tutmaya çalışıyoruz ve  her kesime hitap edecek şekilde seçiyoruz. Malum çok teknik içerik olunca da okuyucuların bir kısmı sıkılıp okumaktan vazgeçebiliyorlar.

 3. woodo

  Cevaplarınız için teşekkürler sayın yöneticiler. Hamdi bey incelemeler konusunda haklısınız tabikide. Yaptığınız işlemlerin uzun sürdüğünü vede ne kadar zahmetli olduğunun farkındayım. Emekleriniz için tekrar teşekkürler.

  Salih bey sitenizi haftada 1-2 değil günde 1-2 kere açıyorumdur. Benim güne başlamam sabah gazete okumak yerine teknoloji sitelerini gezmekle oluyor. Sizin çalışmalarınızında ne kadar değerli olduğunu, yorucu olduğunu vede zaman alıcı olduğunu tahmin etmekle birlikte ben genelde donanımsal gelişmeleri takip ettiğim için bu özel ilgi alanım zahmetli incelemeler gerektiriyor ve bu yüzden yeni inceleme yakalama zaman aralığım haliyle uzuyor.

  Kesinlikle haber kalitesi istediğim düzeyde. İsteğim haber-inceleme-kullanıcı trafiğinin dahada artması.

  İyi çalışmalar.

 4. Birol Gökkaya

  aynı anakart ve işlemci bende de mevcut fakat biostan aynı ayarları girdikten sonra windows başlamıyor. reset attığımda overclock is failure yazıyor. 3.5 ghz için 1.5 cpu voltajı verip ramleri 533e alıyorum. ht çarpanı 9a düşürüyorum fsb hızını 242 yaptığımda dahi açılmıyo. bi ara 3.4e kadar çıkarabiliyodum şimdi onu bile yapamıyorum. sorun nerede acaba?

Bir cevap yazın