Athlon Hız Şeridinde: nForce2- Yongasetli ve Dual-Channel DDR’lı 3 Anakart

NForce2: Özellikler

MCP-T iki güney köprüsünden birisi. UltraATA/133, altı USB 2.0 portu, iki ağ denetçisi, donanım tabanlı ses ve IEEE1394 FireWire desteği var. Standart versiyon (sonunda T olmayan) son üç özellikten mahrum.

MCP-T iki güney köprüsünden birisi. UltraATA/133, altı USB 2.0 portu, iki ağ denetçisi, donanım tabanlı ses ve IEEE1394 FireWire desteği var. Standart versiyon (sonunda T olmayan) son üç özellikten mahrum.

NVIDIA nForce2 ile Karşı Saldırıya Geçti başlıklı yazıda zaten nForce2’nin mimari detayları ile ilgili mükemmel bir inceleme olduğundan, nForce2 yongaseti hakkında daha fazla kelime sarf etmek istemiyorum.

Bunun yerine, rakipleri VIA (KT400) ve SiS (SiS746) ile kıyaslandığında ortaya çıkan ana farklılıklarını özetlemek istiyorum. Bugünün tüm yongasetleri hem DDR266’yı hem de DDR333’ü destekliyor. DDR400 düşük performansı yüzünden artık yongaseti üreticileri tarafından desteklenmiyor: CL2’li DDR333 en azından aynı derecede hızlı; hatta daha hızlı. Yine de nVIDIA DDR400’ü destekliyor, çünkü – getirdiği ilave yüklere (overhead) rağmen – hala yüksek saat hızından faydalanan bazı uygulamalar (çok az sayıda) var.

USB 2.0 bugünlerde standart oldu, bu yüzden SiS (SiS963), VIA (VT8235) ve nVIDIA (MCP/MCP-T) güney köprüleri tarafından desteklendiğini görmek şaşırtıcı değil. Ayrıca, nVIDIA’nın MCP-T’si tümleşik bir IEEE1394/ Firewire denetçisi ile geliyor ve küçük bir codec ile devreye sokulabiliyor. Bu yaklaşımı zaten kendi ses sisteminizden biliyor olabilirsiniz.

“Ses” nForce2’de çok sıcak bir konu. Burada da nVIDIA’nın APU’su (Audio Processing Unit – Ses İşleme Ünitesi) ile ilgiliyseniz, MCP-T daha iyi bir güney köprüsü. Birkaç sinyal işlemci seviyesi sayesinde, APU donanımsal ses desteği sağlamakta ve MP3 dosyalarını sadece minimum işlemci kullanımı ile çalabilmekte.

AGP 3.0’ı (AGP 8x) ise VIA, SiS ve nVIDIA sunuyor ve destekliyor. Bu en yeni standart, grafik verilerinin yerel bellek yerine ana bellekte işlenmesine olanak tanıyor – tabii şimdi 2.1 GB/sn bantgenişliği ile. Video bellekleri 20 GB/sn’de çalıştığından (Radeon 9700 Pro) ve boyut olarak da büyüdüğünden, bu özellik bugünlerde çok da önemli gözükmüyor,

Performans konusundan zaten bahsetmiştim; tekrarlamak gerekirse: nForce2 en yeni Athlon’lar için resmi olarak 166/333 MHz FSB‘yi destekleyen ilk yongasetlerinden birisi. VIA’nın KT400’ü de destekliyor. Bugüne kadar, SiS, SiS746 yongaseti için spesifikasyonlarını değiştirmedi, yani bu yongaseti Athlon XP 2700+ ve 2800+ için uygun değil.

Bir de, nForce2’nin “temel özelliği” var: Çift-kanallı (dual channel) bellek arabirimi. VIA ve SiS’in aksine, nVIDIA bant genişliğini ikiye katlamak için iki adet DIMM’i kullanabiliyor.

Bir cevap yazın