Athlon Hız Şeridinde: nForce2- Yongasetli ve Dual-Channel DDR’lı 3 Anakart

Athlon Hız Şeridinde: nForce2- Yongasetli ve Dual-Channel DDR'lı 3 Anakart

AMD çok zor günler geçirdi. Athlon XP iyi bir üne sahip olsa da, işlemciyi mükemmel fiyat/performans oranı nedeniyle cazip kılma stratejisi fiyatların düşmesine neden oldu. İşte problem de bu; Intel saat hızlarını agresif şekilde yükseltirken her iki taraf da birkaç kez fiyat düşürmek durumunda kaldı. Bugün çoğu AMD işlemci çok düşük fiyatlarla satılıyor – yani AMD’ye çok az gelir getiriyorlar.

Intel işlemci piyasasına hakim konumda olduğu sürece, AMD etki edemeyecek, sadece tepki verecek. Athlon’un tek ihtiyacı, sadece daha fazla performans. Daha mı fazla? Evet! Belirli bir neden ya da ihtiyaç yüzünden değil; tüm olay piyasadaki en hızlı mikro işlemciyi üretmek etrafında dönüyor. Bu kadar basit. Bunu başarmanın iki yolu var: Birincisi şüphesiz, saat hızını arttırarak ya da mimarisini geliştirerek daha hızlı bir işlemci modeli üretmeye çalışırsınız; ikincisi, platformu hızlandırmaya çalışabilirsiniz. Maalesef, AMD’nin bir yongaseti üreticisi olabilmek için ne kaynakları ne de böyle bir dürtüsü var; AMD 750 ve 760’ın tamamen yetkin ürünler olmaktan çok sadece birer öncü olmalarının sebebi de bu.

Ali, SiS ve VIA Athlon ailesi için her türlü yongasetini sağladılar. Bugüne kadar sadece VIA, neredeyse sevilen Intel yongasetleri kadar stabil çalışan birkaç yongaseti serisi sayesinde, pozisyonunu sağlamlaştırabildi. Ve burada başka bir problem çıkıyor: İş dünyasındaki alıcılar “neredeyse Intel kadar iyi” çalışan yongasetleri istemiyorlar – en iyisini en az maliyetle istiyorlar. Bu, uzun vadeli iş ilişkileri ile sağlanabilen bir istek ve Athlon’un yer edinmesini daha da zorlaştırıyor.

nVIDIA donanım işinde bir fenomen. 3D piyasasını fethetmek için kurulan bir şirket olarak, bugün NVIDIA yongaseti piyasasında da girişimde bulunmak istiyor. nForce2 nihayet cesur Athlon’un cazibesini çarpıcı bir şekilde artırma potansiyeli içerdiğinden, AMD’nin “Tanrıya şükürler olsun” demesi gerekiyor.

Bir cevap yazın