Athlon Anakart Resmi Geçidi: nForce2 Ultra400’lı 10 Anakart

NVIDIA NForce2 400 Ultra

NVIDIA NForce2 400 Ultra

nForce2 yongaseti bir yıla yakın süredir piyasada. Bugün geçerli olan “Ultra 400” modeli öncekilerinden biraz daha güçlü ve ayrıca 100 MHz’lik Duron’dan 200 MHz’lik Barton çekirdeğine kadar tüm FSB hızlarını destekliyor. FSB frekans sinyalinin hem yükselen hem alçalan kısımlarında veri taşınabildiği için, transfer hızı iki kat ve ismi de buradan geliyor – “Ultra 400.”

Teknik açıdan nForce2 sınıfının en üstünde. Henüz bütünleşik Seri ATA denetçisi olmasa da FireWire arabirimiyle geliyor. Yani komple bir kart yerine sadece bir codec yüklemeniz yetiyor. nForce2’nin bir diğer özelliği iki Ethernet arabirimi olması. Sadece 100 Mbit/sn standardında olabilirler ve Gigabit Ethernet bantgenişliği tüketerek sadece PCI veriyolu üzerinden veriliyor olabilir ancak gerekli tüm bağlantı seçenekleri sunulmuş olur – yani, PC’nizden aynı anda hem LAN hem WAN bağlantısı yapabilirsiniz. MCP-T Güney Köprüsü üzerinden Dolby Digital 5.desteği de önemli bir gelişme.

Fan Kontrolü: Asla Körlemesine Kullanmayın!

Hızlı işlemcilerin dezavantajı gürültü bir ortam yaratmalarıdır. Hızlı sabit diskler ve yongaseti, grafik kartı, güç kaynağı ve işlemci fanları gürültü seviyesini artırır.

Test ettiğimiz iki anakartta (AOpen, Asus) fan hızlarını düşürerek gürültüyü azaltmak için seçenekler bulunuyor. Bu amaca uygun olarak BIOS’ta veya Windows altında ilgili çalışma modunu seçmek mümkün.

Bir diğer seçenek ise fan ile anakart bağlantısı arasına fan hızını manuel olarak veya sıcaklığa göre otomatik kontrol eden bir rezistör koymak. Her iki tipi de mağazalarda 10$ gibi fiyatlarla bulunmakta ve gürültü seviyesini önemli ölçüde düşürmekte. (Ç.N.: Türkiye’de daha çok manuel olan bulunuyor. Örneğin Zalman Fanmate.)

Ancak her iki tür fan kontrolünü de kullanırken azami dikkat gösterilmeli – ayrıca bilmeden fan devir hızlarını düşürüyor da olabilirsiniz. Akıllı fan kontrolüne sahip anakart alanlar, ayrıca kendi hız kesme ayarına sahip fanları kullanmamalılar çünkü kestirilemeyen sonuçlar doğabilir..

Bir cevap yazın