Athlon Anakart Resmi Geçidi: nForce2 Ultra400’lı 10 Anakart

Athlon Anakart Resmi Geçidi: nForce2 Ultra400'lı 10 Anakart

Şu anda AMD cephesinde işler pek parlak görünmüyor. Rakibi Intel etkileyici karlar açıkladı, aynı saat hızlarına sahip işlemcilerle FSB800 ve çift kanal DDR desteği sunmaya başlayan Pentium 4 giderek güçleniyor, bu da Athlon XP işlemcilerin aynı saat hızlarına sahip P4 işlemciler karşısında daha geriye düşmesine yol açtı. Üstelik Athlon’un en üst modeli 3200+, sadece birkaç testte Pentium 4 3.2 GHz’in eline su dökebiliyor. Bunun nedeni saat hızlarında 1 GHz gibi ciddi bir farkın oluşması. Yine de, hala Athlon XP lehine söylenecek şeyler var.

Birincisi, birim işlem gücü için ne kadar para harcamak istediğinizi kendinize sormalısınız. Özellilke 3 GHz veya 3000+ segmentinden itibaren işlemciler birkaç yüz dolara maloluyor. Bu yatırımın en geç birkaç ay içinde kendini “geri ödemesi” gerekiyor; özellikle de fiyatların hızla düştüğünü düşündüğünüzde. Üst fiyat segmentinde, AMD ve Intel eşit ölçüde pahalı. Ancak 2.5 GHz veya 2500+ civarı bir işlemci işinizi görecekse, AMD işlemciler tam da aradığınız ucuzlukta. Tbred B çekirdekli bir Athlon XP 2600+ size sadece 100$’a mal olurken bu seviyede bir Pentium 4 için yaklaşık 200$ ödemeniz gerekiyor. Üstelik Pentium 4’ün 800 MHz’lik modelini istiyorsanız, FSB800 destekli bir anakart gerekiyor ve bunlar 400 veya 533 MHz’lik anakartlardan daha pahalı.

Günlük kullanımda, bu iki farklı işlemci arasındaki performans farkları, sadece işlemcilerin güçleri sınırlarına kadar zorlanırsa veya aralarındaki ölçülen performans farkı %25’in üzerinde ise belli oluyor. Bu açıdan, üst model işlemciler, sadece bu işlemcileri tam potansiyeli ile kullanacaksanız akıllıca bir yatırım olur. Tabii burada ofis uygulamalarını veya standart oyunları değil, yüksek sıkıştırma formatlarında (MPEG-2, MPEG-4) video düzenlemek veya ileri seviye grafik hesaplamalar (3D render) yapmak gibi “özel” görevleri kastediyoruz.

Yaklaşmakta olan Athlon64’ü hesaba katarak, Soket 478’in Soket A’dan daha uzun ömürlü olacağını düşünenler için şunu hatırlatmakta fayda var: Yakında çıkacak Pentium “Prescott” da – Pentium 5 olarak adlandırılsın veya adlandırılmasın – uzun süre Soket 478’de yaşayacak değil. En geç gelecek yılın başında bunun da yenileneceğine kendimizi hazırlamalıyız.

nVIDIA’nın nForce2 Ultra 400 yongasetine sahip toplam 10 anakart var. Soltek’in modeli teste sonradan katıldı, MSI da daha iyi performanslı yeni bir versiyonunu gönderdi. Ayrıca teste Shuttle’ın mini PC’si XPC-SN45G’yi de dahil ettik çünkü bu PC diğer adaylarla benzer tasarımlı bir anakarta sahip.

Bir cevap yazın