Athlon 64 FX-57: Yüksek Başarım, Yüksek Fiyat

San Diego Çekirdeği FX Oluyor

San Diego Çekirdeği FX Oluyor

En karmaşık 90 nm çekirdeği olan San Diego, AMD’nin en son E4 aşaması, SSE3 desteği ve 1 MB L2 önbellek özelliklerini sunuyor. Hem San Diego hem de Venice çekirdekleri biraz daha geliştirilmiş bellek denetleyicileri ile birlikte geliyor. Bu sayede sadece sistemin genel başarımı atmakla kalmıyor aynı zamanda eskiden bazı sorunlar çıkaran çift taraflı DDR400 bellekler de kullanılabiliyor.

Değişmeyen özellikleri saymak gerekirse; Soket 939, 1 GHz çift yönlü (full duplex) Hyper Transport arayüzü ve yongasetiyle gelen diğer arayüzler, 3DNow desteği. Profesyonel uygulamalar için MMX, SSE ve SSE3, virüs koruması sağlayan NX-bit ve Cool & Quiet (Serin & Sessiz). Cool & Quiet özel bir sürücü kullanarak işlemcinin sıcaklığı ölçüyor ve gerekirse sistem çalışırken hızı düşürerek işlemciyi fazla ısınmaktan koruyabiliyor. Athlon 64 işlemcilerin saat hızlarını değiştirebilmeleri için dört adet başarım durumu (P-State, Performans State) bulunuyor. En düşük saat hızı işlemcinin modeline göre 800 MHz veya 1000 MHz olabiliyor. En düşük başarım durumunda en yüksek ısı yayımının neredeyse yarısı üretiliyor, böylece çok güçlü bir soğutma sistemine gerek kalmıyor.

Mimari açıdan bakıldığında çok önemli yeni bir haber olduğunu söyleyemeyiz; ayrıntıları merak ediyorsanız daha önce yayınlanan Athlon 64 ve Athlon 64 FX incelemesine bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

San Diego Çekirdeği FX Oluyor

San Diego Çekirdeği FX Oluyor

San Diego Çekirdeği FX Oluyor

Bir cevap yazın