Athlon 64 FX-57: Yüksek Başarım, Yüksek Fiyat

Athlon 64 FX-57: Yüksek Başarım, Yüksek Fiyat

AMD’nin Athlon 64 ailesinde en son saat hızı arttırmasından bu yana sekiz ay geçti. AMD’nin 2.6 GHz hızında durmasının nedenlerinden biri 130 nm üretim sürecinin sınırlarına gelmiş olmasıydı. Diğeri ise en yakın rakibi Intel’in sınıra çok daha yakın olması hatta 90 nm’de bile sorunlar yaşamasıydı. Bu sebeple AMD’nin hızı arttırmak için acele etmesine pek gerek yoktu. Bu durum bir süre daha devam edecek yani aslında FX-57 kendinden öncekiyle yarışacak.

Bu ürün güncellemesi, son teknoloji FX Athlon 64 ailesinin tanıtılmasından sonra yeni teknoloji içeren ilk güncelleme olma özelliğine de sahip. Daha önceki FX işlemciler 130 nm üretim süreçli Clawhammer çekirdeğe sahipken, FX-57 90 nm üretim süreçli San Diego çekirdeğe sahip. Bu güncellemeden beklenen ise ısıl sınırı daha fazla yukarı taşımadan başarımı arttırabilmek.

Bir süredir ortalarda üç tane 90 nm çekirdek bulunuyor. Winchester ilk 90 nm üründü (512 kB L2 önbellek, 2.2 GHz’ye kadar 67 Watt ısıl tasarım gücü) ve orta, düşük seviye saat hızlarında ısı yayımında bir düşüş sağlamayı başarmıştı. Günümüzde artık Venice (512 kB) ve San Diego (1 MB) çekirdekleri tercih ediliyor çünkü bu çekirdekler Clawhammer ve Newcastle çekirdeklerinin yerini almakla kalmıyorlar aynı zamanda bazı profesyonel uygulamalarda önemli başarım artışları sağlayan SSE3 uzantılarını da destekliyorlar. Bu bağlamda AMD’nin sadece bu iki çekirdeği kullanarak pek çok Athlon 64 ve Athlon 64 FX modellerini çıkarması bize ilginç geliyor.

Bir cevap yazın