Athlon 64 FX 3.0 GHz’ye Hızaşırtıldı

Athlon 64 FX 3.0 GHz'ye Hızaşırtıldı

Athlon 64’ün çok daha düşük saat hızlarında çalışmasına rağmen Pentium 4 ile en kötü ihtimalle aynı başarımı göstermesi artık alışıldık bir şey haline geldi. Ayrıca son iki yıldır Intel sistemlerin güç tüketim değerleri öyle noktalara ulaştı ki işlemci üreticisi iki noktadan sıkışmaya başladı.

90 nm teknolojisine geçilmesi ve giderek daha gelişkin hale gelmesi sayesinde AMD, artık saat hızı sınırını psikolojik açıdan önemli bir sınır olan 3 GHz’nin ötesine taşıyabiliyor. Bu sınırdaki işlemcilerin sunduğu başarımı Intel sadece çift çekirdekli Pentium D işlemcileri ile geçebiliyor.

Her ne kadar üreticiler farklı özellikleri belirtmek için değişik model isimlendirmesi kullanmaya başlamış olsa da saat hızı hala önemli bir ölçü olarak kabul ediliyor. Ancak saat hızının artması geçtiğimiz senelere göre çok daha az başarım artışı sağlıyor. Bu sebeple 2.8 GHz Athlon 64 FX-57 işlemcinin sınırlarını zorlamaya karar verdik ve 3.05 GHz gibi bir saat hızında kararlı olarak çalıştırmayı başardık. Ayrıca bu proje için kendimizi 3 GHz sınırına kilitledik çünkü bu yılın sonunda çıkacak olan FX-59 bu saat hızına sahip olacak.

Athlon 64 FX-57 hakkındaki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın