Asus’un SiS648 Anakartı: P4S8X

Asus P4S8X'in kutusu

Tayvanlı yongaseti üreticilerinden SiS bir süredir atakta; VIA pazar kaybederken SiS’in pazarı genişliyor. Bunun üç nedeni var. Birincisi, SiS yongasetli anakartlar stabilite ve performansta her zaman başı çeken Intel yongasetli anakartlara göre daha ucuz. İkincisi, en büyük rakibi VIA hala P4 yongasetlerinin lisansına sahip değil ve bu yüzden büyük üreticilere P4 yongasetlerini satamıyor. Üçüncüsü, SiS giderek performanslı ve yeterince stabil bir yongaseti olarak ismini duyurmaya başladı.

Aslında SiS’in bu atağının haberini tam 1 sene önce, Asus’un Türkiye’de gerçekleştirdiği TekTrend 2001 toplantısında duymuştuk. Asus o tarihlerde SiS’e verdiği önemi artırmaya başlamış ve SiS’ten çok umutlu olduklarını belirtmişti. Hatta geçmişte, SiS’in eski yongasetlerinin stabilitesi ile ilgili bazı şikayetler olduğu için, Asus yetkilileri bu konuda özel tasarım çalışmaları yaptıklarını da belirtmişlerdi. Aradan geçen zaman içerisinde Asus’un SiS yongasetli anakartlarını deneyen kullanıcılar övgüyle bahsettiler.

Ben ise uzun süredir ilk kez tam çalışır halde bir SiS anakart inceleme fırsatı buluyorum – başka bir markanın gönderdiği beta SiS645 ve SiS645DX anakartlar ne yazak ki incelenebilir durumda değildi. Dolayısıyla diğer markaların SiS uygulamalarının stabilitesi konusunda fikir yürütmem mümkün değil ancak Asus’un, dünyadanki ilk SiS648 yongasetli anakart kabul edilen P4S8X modelini inceleyerek, SiS’in ilerleyişi hakkında nihayet bir fikir edinebileceğim.

Asus P4S8X

İncelemeye geçmeden önce, THG’de daha önce yayınladığımız DDR400 Rambus’ı Öldürdü: P4 Platformunda SiS 648’in Yıldızı Parlıyor başlıklı yazıya göz atmanızı öneririm. Burada SiS’in referans anakartı ve Shuttle’ın SiS648’li ile bir ön inceleme yapılmıştı. P4S8X’ten çektiğimiz aşağıdaki yongaseti resimleriyle bu ilk yazıdakileri karşılaştırırsanız, yongasetinin bir revizyondan geçtiği (iki köprü de A1 iken A2 olmuş) fark ediliyor. Ayrıca, gayrı resmi DDR400 desteği üzerine bizim de söyleyeceklerimiz var.

SiS648

Kuzey Köprüsü: SiS 648.

SiS693

Güney Köprüsü: SiS693.

Bir cevap yazın