Asus’un Sandy Bridge İçin Hazırladığı Anakartlar

Asus’un Sandy Bridge mimarili işlemcilere destek verecek anakartlarına kısaca göz atıyoruz.

2011 ilk çeyreği itibariyla Intel’in yeni geliştirdiği Sandy Bridge mimarisine sahip işlemciler bir bir pazara sürülecek. Haliyle Sandy Bridge işlemciler için yeni anakartlar da yolda. Peki, Asus bizim için neler hazırlamış gelin kısaca bir göz atalım.

Asus, Sandy Bridge işlemciler için tam 17 adet farklı anakart tasarlamış. Bu anakartlardan 10’u Sandy Bridge işlemcilerde dahili olarak gelen grafik yongasına destek vermeyen P67 yongasetine sahip. Altı anakart ise H67 yongasetini kullanacak. Diğer bir model ise, daha çok iş amaçlı hazırlanmış bir anakart ve Q67 yongasetini kullanıyor.

Asus Maximus IV Extreme

Asus’un ROG serisi anakartlarını hepimiz biliyoruz. Republic of Gamers sloganı altında pazarlanan bu anakartlar, farklı özellikleri ve esnek çözümleri ile oyunculara hitap ediyor. Tabi ki Asus, Sandy Bridge ailesi için de bir ROG üyesi hazırlıyor. Yukarıda gördüğünüz anakart Maximus IV Extreme. ROG serisinin en son üyesi.

Maximus IV Extreme’de yeni bir sıcaklık sensörü ile ilk defa CPU pin sıcaklığını ölçebileceğiz.  Normal kullanıcılar için önemli olmayan bu ayrıntı, sıkı hızaşırtma meraklılarının ilgisini çekecektir.

Asus Sabertooth P67

Asus Sabertooth P67

Asus’un ilginç tasarımıyla dikkat çeken anakartı Sabertooh P67. Gördüğünüz gibi bu anakartın slot girişleri dışında neredeyse tüm yüzeyi plastik bir tabaka ile örtülmüş. Asus, bu tasarımı sadece gösteri amaçlı değil, aynı zamanda daha iyi soğutma için. TUF serisi altında geliştirilen bu anakart -40 ila  +85 santigrat derece gibi ekstrem şartlarda çalışabilmesi ile dikkat çekiyor.

Anakartlar hakkında daha fazla bilgi ve görsel için tıklayın.

1 Yorum

Bir cevap yazın