Asus’tan P35 Güzelleri: P5K Premium Ve P5K PRO

Asus P5K Premium

Asus’un “Black Pearl” (şirketin 18. Kuruluş yıl dönümü anısına) kod adlı P35 güzeli parlak ve metalik mavi renkli bir kutu içerisinde geliyor. Kutunun ön tarafında ürünün hızaşırtma potansiyeli ve doğal (native) DDR2-1066 desteği gözler önün serilmekte. Arka tarafta ise ürün özelliklerinin detaylarına inilmiş. Açıkçası Asus sadece kutuyla bile müşteriyi nasıl etkileyeceğini iyi biliyor.

Asus P5K Premium

Özellikler

“Black Pearl” sürüm P5K Premium, ısının kolaylıkla dışa salımı için özel malzemeler kullanılarak yapılmış sekiz katmanlı baskı devreden oluşuyor. Firmanın iddiasına göre bu tasarım sayesinde bileşenler yirmi derece kadar daha serin çalışabiliyor.

Anakartın arka panelinde PS/2 fare girişi bulunmuyor fakat Asus en azından klavye için bir tane eski moda giriş yerleştirmiş. Bunun dışında çoğu markanın yaptığının aksine arka panelde altı adet USB 2.0 girişi bulundurmasıyla bizden övgü alan Asus P5K Premium, iki E-SATA ve Wi-Fi (kablosuz) ağ bağlantılarıyla da üst seviye X38 anakartlarını aratmıyor. Kablosuz ağ desteği nasıl sağlanıyor diye merak edecek olursanız, tam ilgili çıkışın olduğu yerde Asus’a özgü bir bütünleşik basamak (riser) kartı bulunuyor, oradaki alıcı-verici yardımıyla bu anakart kablosuz ağ kolaylığından yararlanabiliyor.

Asus P5K Premium'un arka paneli.

Asus P5K Premium’un arka paneli.

Kartın iki tane PCIe x16 yuvası var ve bunlardan mavi renkli olanı x16 kipinde, siyah renkli yuva ise x4 kipinde çalışmakta. Ayrıca üç standart PCI ve iki PCIe x1 yuvası da ATX biçim etmeninin sunduğu yedi yuvalık boşluğu tamamlıyor. Öte yandan çift ekran kartlı CrossFire yapılandırmasında en az iki yuva kullanım dışı kalacaktır. Anakart 8 GB’a kadar bellek taşıyabiliyor ve doğal DDR2-1066 MHz desteği veriyor.

Kart üzerindeki bağlantıların çoğu alt kenarda toplanmış. Bunlar arasında USB, FireWire, ses ve seri port başlıkları yer almakta. Depolama bağlantılarına baktığımızda ise sağ alt köşeye yakın bir yerde altı adet SATA II girişini görmekteyiz. Ayrıca eski optik sürücüleriniz için bir UltaATA bağlantısı da unutulmamış.

Asus P5K Premium'un yuvaları alta doğru toplanmış.

Asus P5K Premium’un yuvaları alta doğru toplanmış.

Asus P5K Premium anakartın ayrıntılı özelliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın