Asus: Wintel Devri Artık Bitti

Intel ve Microsoft’un geçtiğimiz 20 yılda pazardaki hâkim konumlarını kullanarak rakiplerine göre bir adım öne geçme çabaları ve sistem üreticilerine pek yüz vermedikleri bir sır değil. Görünüşe göre bazı üreticiler artık bu çağın geçtiğini ve Wintel’den kurtulabileceklerini düşünüyorlar.

Jonney Shih Asus Tablet Sunumu

Jonney Shih Asus Tablet Sunumu

Asus’un yöneticisi Jonney Shih basına yaptığı açıklamada Wintel devri “bitti” bundan sonra geçmişte olduğu gibi ne bir CPU firması ne de bir işletim sistemi geliştiricisinin bütün pazara hâkim olması mümkün değil dedi. Yeni platformlar sayesinde tabletlerin iyice yaygınlaşmasıyla beraber PC üreticileri artık yonga üreticilerinden çok daha fazlasını isteyebilecekler.

Tabi ki henüz tabletlerin yeteri kadar yaygınlaştığı söylenemez. Intel gibi büyük yonga üreticilerinin hala PC pazarı üzerindeki etkileri olması gerekenden fazla. Bunun nedeni sadece işlemciler ve yongasetleri değildi aynı zamanda pazara girecek yeniliklerin de Microsoft ve Intel’in onayından geçmesi gerekiyordu. Joenney Shih, firmasının Apple ve Sony gibi üreticilerden çok şey öğrendiğini ancak şu anda farklı pazarlar yaratmak için Apple’ın aldığı riskleri alacak başka bir firma olmadığını söylüyor.

Bir cevap yazın