Asus WAVI Xtion Hareket Algılayıcı

Konsollar yetmedi, artık bilgisayar başında da kıvırtacağız.

Asus Wavi Xtion Hareketle Komuta - 1

Asus Wavi Xtion hareketle komuta.

Asus gelecek haftaki E3 toplantısına sabredememiş olacak ki, bilgisayarlara özel yeni hareket algılayıcılı WAVI Xtion kumanda sistemini Computex fuarında görücüye çıkarıverdi. DanceWall oyunu için jest tanıma yazılımını geliştiren SoftKinetic Studios ve hareket denetimli oyunların satışını yapacak AppSide firmaları da ürünün ilk çözüm ortaklarından.

WAVI Xtion tanıtımından yola çıkarak Asus’un Kinect benzeri bir deneyimi, özellikle HDTV bağlantılı bilgisayara getirmeyi düşündüğünü anlıyoruz. Kinect’in de tasarımcısı olan PrimeSense ile ortaklaşa geliştirilen aygıtla el ve beden hareketleriniz, bilgisayarı denetleyebildiğiniz komutlara dönüştürüliyor; oyunları, filmleri, interneti veya istediğiniz bir uygulamayı oturduğunuz yerden komuta edebiliyorsunuz.

Asus Wavi Xtion Hareketle Komuta - 2

Asus Wavi Xtion

Sistem, biri bilgisayara, diğeri HDTV’ye bağlı, iki adet kablosuz HDMI (WHDI) alıcı/vericiden ve hareket algılayıcıdan oluşuyor. Bilgisayar ve TV’nizin arasındaki mesafe 25 m. olabiliyor. Sistemde MayaFit, Beat Booster ve DanceWall hediye oyunları, Xtion internet tarayıcı, sosyal ağ özellikleri ve AppSide‘ın sunduğu Xtion Portal sanal mağaza desteği hazır bulunuyor.

AppSide başkanı ve kurucusu Jonathan Ya’ari “AppSide’ın beklentisi hareketle komutalı ürünlerde hem kullanıcılar, hem geliştiriciler için lider mağaza haline gelmek. WAVI Xtion kullanıcılarına en yüksek memnuniyeti sunmak üzere yola çıkan ilk merkezi satış hizmeti olduğumuzu Computex’te duyurmuş olmaktan da çok mutluyuz. Hareketle komutalı ürünler pazarının önümüzdeki iki, üç yıl içinde çok büyüyeceğini düşünüyoruz ve ASUS‘un da oturma odalarımızı etkileşimli bir ortama çevirme çabasında öncülük edeceği de kesin.” dedi.

20110531_project_dancewall.png

DanceWall

Asus kendi hareket algılayıcı aygıtına özel bir çıkış tarihi vermese de, SoftKinetic Studios’un yaptığı 2011 üçüncü çeyreği açıklaması tarihe ilişkin bir fikir veriyor. Firmanın, aile veya arkadaşlarıyla sosyalleşmeyi sevenlere yönelik, dans temalı oyununda şirin avatarlar, Mario benzeri canlı renkler dikkat çekiyor.

Oyunun kılavuzunda “Oyunda kendinize ait avatarı değişik manevralarla, panodaki deliklere veya geçitlere ne kadar başarıyla uydurursanız, o kadar çok puan kazanacaksınız.” yazıyor. Oyuncular avatarlarını oda içinde bedenleriyle yaptıkları gerçek hareketlerle denetliyorlar. DanceWall tek ve iki kişi olarak oynanabiliyor.

Sert oyuncular hemen burun kıvırmayın. Ciddi oyunlara ilişkin çalışmalar da sürüyor ve Asus’un yeni aygıtıyla Need for Speed oynandığını görenler var. Bu da bize WAVI Xtion’ın bilgisayarlara çıkacak her oyunu komuta etme potansiyeli olduğunu gösteriyor. Ancak Crysis 2‘yi komuta etmeye çalışırken sakatlanır mıyız sizce, ne dersiniz?

Bir cevap yazın