Asus, Toshiba’yı Satın Alabilir

Dünyanın en büyük kart üreticisi diyebileceğimiz Tayvan merkezli Asus, artık sadece bilgisayar bileşenleri üretmekle sınırlı kalmak istemiyor. Şirket tüketici elektroniğine yaptığı yatırımı her yıl biraz daha arttırıyor. Üstelik bu alanda da başarısız olduklarını söyleyemeyiz. Nitekim şu “netbook” diye tabir ettiğimiz küçük ve ucuz dizüstü bilgisayar modasını tetikleyen Eee PC’lerdi. Asus’a netbook fethini de yetersiz buluyor olmalı ki ilerleyen günlerden bir dev adım daha atacağı söylentileri dolaşmaya başladı.

Bu yılın başlarında Asus 2011 yılı itibariyle dünyanın üçüncü en büyük dizüstü bilgisayar üreticisi olmayı hedeflediklerini açıklamıştı. Çok yakın bir süre önce Asus’un başkanı Jonney Shih bu düzeye sıçramak için satın alma seçeneğini de gözden geçirdiklerini ifade etmişti. Bugün ise Shih Digitimes’a yaptığı açıklamada Asus PC departmanı ile Toshiba’nın birleşmesi için görüşmelere çoktan başladıklarını bildirdi.

Toshiba da HP, Acer, Dell ve Lenovo gibi dizüstü bilgisayar piyasasının en saygın markalarından birisi ve bu konuda dünya beşinciliğini elinde bulunduruyor. Şirket satın alımları sayesinde teknoloji firmaları inanılmaz bir hızla sıçrama yapabiliyorlar. Örneğin Lenovo 2005 yılında IBM’in PC departmanını satın alıncaya değin yalnızca Çin sınırları içerisinde tanınan bir bilgisayar şirketiydi.

Bir cevap yazın