Asus Maximus IV Gene-Z Anakart Yakında Raflarda

Asus Maximus IV Gene-Z - Kutu

Asus Maximus IV Gene-Z

Küçük ama marifetli bir Z68 mi arıyordunuz?

Computex 2011’de geçtiğimiz günlerde görücüye çıkan, Intel Z68 yongasetli, LGA 1155 Sandy Bridge işlemcili Asus Maximus IV Gene-Z ATX anakart raflarla buluşmak üzere.

Tüm diğer Oyuncular Cumhuriyeti (Republic of Gamers) dizisi anakartlarda olduğu gibi Maximus IV Gene-Z de AMD CrossFireX ve Nvidia SLI, ROG Bağlantı desteği ve tümleşik SupremeFX X-Fi 2 ses yongası gibi gelişmiş özellikleri barındırıyor.

Asus Maximus IV Gene-Z - Genel

Asus Maximus IV Gene-Z - Genel

Asus Maximus IV Gene-Z - 8

Asus Maximus IV Gene-Z tümleşik SupremeFX X-Fi 2

Çift ekran kartı için iki adet PCI Express x16 yuvası olan Asus anakartta ek ekipman için bir adet PCI-E x4 yuva da unutulmamış.

Anakart üzerinde güç ve sıfırlama (reset) düğmelerinin yanı sıra BIOS olaylarını gösteren minik LCD ekran da bulunuyor.

Asus Maximus IV Gene-Z - 5

Asus Maximus IV Gene-Z düğmeler ve LCD

Veri depolama arayüzü için ikisi 6Gbps destekli altı adet SATA giriş bulunuyor. Asus iki adet USB 3.0 girişini kasanın önüne taşıyabilmenizi sağlayan anakart üstü çıkışları da unutmamış.

Asus Maximus IV Gene-Z - 1

Asus Maximus IV Gene-Z girişler

Arkadaki G/Ç paneli üzerinde kalabalık USB 2.0 ordusu, bir sayısal S/PDIF, iki eSATA giriş, bir Gigabit Ethernet, 7.1 kanal ses çıkışının yanı sıra iki adet daha USB 3.0 giriş görüyoruz.

Asus Maximus IV Gene-Z - 4

Asus Maximus IV Gene-Z G/Ç Paneli

Asus bir Intel Z68 anakartın olmazsa olmazı HDMI çıkışı da eklemeyi unutmamış.

Bunlar bize Maximus IV Gene-Z’nin LucidLogix Virtu grafik sanallaştırma teknolojisiyle beraber Intel Quick Sync ve Smart Response teknolojilerini de desteklediğini gösteriyor.

CPU ‘yu doyurmak için 8-fazlı Extreme Engine Digi+PWM tasarımı kullanılmış ki Asus bu sayede işlemciyi 250A akıma kadar besleyebildiğini öne sürüyor.

Bir Asus yetkilisinin XtremeSystems forumunda yaptığı açıklamaya göre Maximus IV Gene-Z anakart 185$ dolayında yurtdışı fiyatıyla, çok yakında raflarda olacak.

Kaynak: Softpedia

12 Yorum

 1. Ziyaretçi

  arkadaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.

  asus maximus ıv gene-z anakart
  intel i7 2600 cpu
  geil 8 gb ddr3 1600 mhz ram
  high power absolute 700 Watt psu

  bu sistemde ati hd 3870×2 ekran kartını çalıştıramıyorum. bu kartı pcı-e slotuna taktığımda sistemim açılmıyor, görüntü alamıyorum. fakat aynı sistemde örneğin ati hd 4850 çalışıyor. sorunu çözemedim.

  • Halit

   çalışmayn kart, çalışandan daha mı yüksek? neden onu takmak istiyorsun? sistemin gayet güzel, 2 kartta o sisteme göre düşük, bence daha iyi bi kart almalısın. yada çalışan kartla devam et.

   • Ziyaretçi

    ati 4850 olan kart bana ait değil. tatilde olan arkadaşımın ekran kartını kullanıyorum. doğrusu ati 3870×2 ‘den memnum da değilim. nvidia gtx 590 alacağım ama malum kart sisteme verdiğim parayla aynı fiyatta. bekleyeceğim mecburen ama bu arada kendi kartımı kullanmam gerek. işte sorunum bu. ekran kartım sağlam test ettim. çözemiyorum bir türlü.

   • Halit

    yaptığn adımları söylemen lazım. eski kartın sökmeden önce kendi pc nde çalışıyordu doğru mu?
    arkadaşının kartını aldın taktın, taktığın kartla ilgili bir drayvır yada günncelleme yükledin mi?
    tekrar kendi kartını takınca ekrana hiç mi görüntü gelmiyor? yani pc çalışıp hard diskten sesler geliyrda, ekrana mı görüntü gelmiyor?
    ekran kablosunu tak, yandaki iki vidayı sık.
    birde power sapplaydan çıkan 4 delikli kare bir soket var, o soketi ana karta tak. bende kart takarken o kabloyu çıkarttım, saonrada takmayı unuttum. pc yi açınca normal yüklemesini yapıyır, fakat ekrana hiçbir görüntü yansıtmıyor.
    lakın pc den ekrana görüntü gelip ekran kartını çalıştıramıyorsan, pc deki onbıard ekran kartını devre dışı bırak, ikisi çakışıyor olabilir

   • Ziyaretçi

    evet kart eski sistemimde çalışıyordu hala da çalışıyor. eski sistemimi kardeşime vereceğim için yeni bir sistem topladım ama yeni ekran kartı alacak param yoktu. eski sistemdeki kartımı (3870×2) bir süre daha kullanayım dedim. sonuçta herşeyi birleştirdim ve çalıştırdım. görüntü alamadım. hemen tatilde olan arkadaşımın bilgisayarından ekran kartını (ati 4850) ailesinden aldım ve denedim. çünkü ekran kartımı eski kasama takıp çalıştırabiliyorum. ben anakartın arızalı olabileceğini düşündüm. neyse kartı taktım ve çalıştı. durum bu. çizgi elektroniğe yazdım bunu ama bayram girdi araya. bakalım ne diyecekler.

   • gouranga

    3870×2 yi taktığında bilgisayara açılışta nasıl bir bip sesi alıyorsun? (bir kısa, bir uzun bir kısa, iki uzun iki kısa gibi)

   • Ziyaretçi

    öncelikle en başından bahsedeyim. normal şekilde tüm bileşenleri takıp sistemi hazır hale getirdiğimde bilgisayarı çalıştırdım. tüm herşey çalışıyor gibi görünüyorken (hdd, fan vs.) ekranıma görüntü gelmedi. anakarttan da sesli bir uyarı almadım. kablolarda bir sorun olup olmadığını kontrol etmek için hepsini tekrar monte ettim. çalıştırdım ama durum değişmedi.

    bende bu sefer anakartın arkasındaki cmos reset tuşuna bastım ve tekrar çalıştırdım. bu seferki açılışta bir uzun, üç kısa beep sesi aldım ama bu bir kereye mahsustu. yani sonraki denemelerde bu sesi almadım.

    bu anakartın üzerinde 24 pin atx enerji girişinin arkasında göstergeler var. orada vga led göstergesi yanıyor. bazen de o değil de boot device led göstergesi yanıyor.

    yani özetle sisteme yaptığım çeşitli müdahalelere istinaden uyarılarda değişiklik oluyor ama hiçbir şekilde görüntü alamıyorum. ama bu kartı söküp ati 4850 takınca herşey normale dönüyor. diğer kart bozuk diyesim geliyor ama çalışıyor başka bir bilgisayarda.

   • Halit

    görüyomusun ikimizde çözüm bulamadık. zaten benim bu konularda bilgim az.
    fakat arkadaşın yazdığı siteye baktım bi şey anlamadım çok karışık bi site.
    birde çalışmayan karta bakıtım, çok büyük bikart ve power sapplaydan da güç alması lazım, acaba o kablolarımı takmadı dicem fakat öyle bi hata yapmaz, acaba power sapplayın mı gücü yetersiz. özel üretim bi karta benziyor, acaba yeni kurduğu sistem kartı tanımıyor mu.

   • Halit

    bana bakın la, artık sinirlerimi zıplatmaya başladınız, bulaşacak adam mı arıyosunuz siz aslanım, amacınız ne derdiniz ne, bendern ne istiyosunuz? bana neden bulaşıp beni kışkırtıyorsunuz?

Bir cevap yazın