Asus LGA 1555 Sandy Bridge İşlemciler İçin Geliştiridiği Yeni P67 ve H67 Anakartları Tanıttı

Asus’un yeni P67 ve H67 anakartlarında ROG serisinde gördüğümüz bazı ekstraları buluyoruz.

Intel, Sandy Bridge için LGA 1555 ve LGA 2011 iki yeni soket platformu geliştirdi. LGA 2011 için bir süre daha beklememiz gerekiyor, ama LGA 1555 anakartlar Ocak 2011’den itibaren piyasaya sürülmeye başlandı. Asus, bu vesileyle geçtiğimiz perşembe günü bizleri yeni LGA 1555 anakartlarının tanıtımına davet etti.

Asus’un yeni P67 ve H67 anakartlarının teknik detaylarına geçmeden önce Lansman’dan gözüme çarpan bir iki detaydan bahsetmek istiyorum.

Öncelikle, Asus, hızaşırtmayı olabildiğince basitleştirmek için elinden geleni yapmış; gerek BIOS üzerinden, gerek bluetooth bağlantısı üzerinden akıllı cep telefonlarınız ile,  gerekse masaüstünden Turbo-V programı ya da anakart üzerindeki bir anahtar ile anakartı otomatik hızaşırtma için ayarlabiliyorsunuz. Tabi ki, hızaşırtmanın suyunu çıkarmak isteyenler için de alternatifler var, ama otomatik hızaşırtma yapmak her zamankinden daha kolay.

Asus P67 Lansman anakart

Asus’un Lansman’da kullandığı sistemi görüyorsunuz. Anakart P8P67. Sistem güç veren işlemci ise, Intel Core i7 2600K.

Asus, Lansman’da otomatik hızaşırtmanın nasıl çalıştığından da bahsetti. Anakart üzerindeki ufak bir çip, otomatik hızaşırtma için tüm voltaj ve diğer ayarlamaları otomatik olarak yapıyor. Sistem o kadar iyi çalışıyor ki, Asus, “K” serisi Sandy Bridge işlemcilerle hızaşırtmayı garanti ediyor. “K” serisi olmayan Sandy Bridge işlemcilerde ise hızaşırtma imkanı kısıtlı.

Lansman’da 3.4 GHz’de çalışan Core i7 2600K’nın cep telefonu üzerinden tek dokunuşla otomatik hızaşırtma yapıldığında 4.3 4.4 GHz’e rahatlıkla ulaşabildiğini gördük.

Asus P67 Lansman overclock

Burada önemli bir detaydan bahsetmem gerekiyor; Intel’in geliştirdiği H67 anakartlarda hızaşırtma yapılamıyor. Hızaşırtma için P67 bir anakart almanız şart.

Hızaşırtmayı basitleştiren çip dışında P8 serisi Asus anakartda EPU (güç tasaruf) çipi var. Yine masaüstünden ya da anakart üzerindeki anahtar yardımı ile bu özelliği açıp/kapatabiliyorsunuz.

Asus’un UEFI standartı için geliştirdiği ve fare ile kontrol imkanı sunan yeni BIOS arayüzünün de bir hayli şık ve kullanışlı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Artık “nerde o eski mavi ekranlar” sorusunu sorabiliriz :).

Asus P8P67 USB 3.0

Deluxe serisinde ekstradan 2x USB 3.0 bulunuyor.

Asus P8P67 anakart 150 dolar, Asus P8H67 anakart ise 120 dolardan başlayan fiyatlarla Türkiye pazarına sunulmuş durumda.

Son bir not: Sandy Bridge işlemciler ile beraber gelen dahili grafik özelliğinden faydalanabilmek için H67 bir anakart almanız zorunlu.

Asus H67 Lansman resim 2

Asus P8H67 kutu içeriği

1 Yorum

Bir cevap yazın