Asus Geliştirdiği Yazılım İle 2.2 TB’dan Büyük HDD Sorununa El Atıyor

Asus anakartlar için geliştirilen bu yazılım Windows XP/Vista/7’de 2.2 TB’dan büyük sabit disklerin önünü açıyor.

Asus LogoWestern Digital geçtiğimiz günlerde ilk 3 TB sabit disklerini duyurmuştu. Fakat bu sabit diskler donanım kısıtlamaları yüzünden ancak 2.2 TB olarak görülüyordu. Peki, bu duruma sebep olan nedir? İsterseniz, basitçe bu konuya değinelim daha sonra Asus’un geliştirdiği yazılımdan bahsedeceğim.

2.2 TB’dan büyük sabit disklerin günümüz anakartlar ve işletim sistemleri tarafından desteklenmemesinin iki sebebi var.

BIOS’un sabit diskleri okuyabilmesi için bazı bilgilere ihtiyacı vardır. Bu bilgiler Master Boot Record (MBR) altında LBA modunda saklanır. Buradaki sorun; MBR altında LBA’ın 32 bit olarak adresleme yapabilmesidir. 2.2 TB’dan büyük sabit diskler için ise LBA modunda 32 bit adresleme yeterli olmamaktadır.

Bu soruna çözüm için sadece 64 bit Windows işletim sistemlerinin desteklediği GUID Partition Table (GPT) geliştirilmiştir. GPT altında LBA modu 64 bit adresleme yapabilmektedir. LBA 64 bit adresleme ile 9.4 ZB’e kadar sabit diskler adreslenebilir.

Fakat buradaki sorun GPT’nin sadece Extensive Firmware Interface (EFI) tarafından destekleniyor olmasıdır. Eski BIOS’lar GPT’i desteklememektedir. Ne yazık ki, piyasadaki anakartların oldukça büyük bir kısmı -yeni piyasaya sürülenler de dahil- EFI desteğine sahip değil.

Bir diğer sorun ise, Intel yongasetlerinin hiçbirinde SATA kontrolcüler LBA 64 bit adreslemeyi desteklemiyor. AMD 8XX serisi yongasetlerde bulunan SATA kontrolcülerde LGA 64 bit destekleniyorsa da, henüz hiçbir AMD anakartta EFI desteği ortaya çıkmadı.

Kısacası 2.2 TB’dan büyük sabit disklerin işletim sistemi tarafından okunabilmesi için hem sabit diskin GPT’e formatlanması, hem EFI destekli bir anakartta kullanılması, hem de anakartta bulunan SATA kontrolcüsünün LBA 64 bit adreslemeyi desteklemesi gereklidir.

WD, bu konuya çözüm getirmek için 2.2 TB’dan büyük sabit disklerin yanında bir adet PCI Express tabanlı Advanced Host Controller Interface (AHCI) uyumlu Host Bus Adaptörü (HBA) sunuyor.

Bu adaptör EFI desteği sunan anakartlarda boot desteği sunsa da EFI desteği bulunmayan anakartlarda boot desteklemiyor, sadece yedek sabit disk desteği sunuyor.

Peki, Intel anakartlarda bulunan yongasetler henüz LBA 64 bit adreslemeyi desteklemiyorsa, anakartlar 3 TB’dan büyük sabit diskleri nasıl boot ediyorlar?

Burada adaptörün yaptığı şey, LBA 64 bit adresleme desteği sunmayan SATA kontrolcüleri yerine, ICH’deki doğal IDE desteğine adresleme yapmak. Bu sayede LBA 64 bit adresleme desteği sunmayan SATA kontrolcüler sorunu çözülmüş oluyor.

Ama Asus, Cuma günü yukarıda anlattığım tüm sorunların önüne geçecek bir yazılım geliştirdiğini açıkladı. Sadece Asus anakartlarda çalışacak yazılım, bir şekilde GPT yerine MBR formatını kullanarak 2.2 TB’dan büyük sabit disklerin önünü açıyor. Üstelik -32 bit Windows XP hariç- Windows XP/Vista/7 işletim sistemlerinde. Daha da güzeli Asus yazılım ile bu sabit disklerde boot olanağına da kavuşuyorsunuz.

Asus’un MBR formatında sanal bir bölüm açıp 3 TB sabit disklerin önünü açtığı söyleniyor. Ama Asus, şimdilik detayları paylaşmış değil.

64 bit SATA adresleme ve EFI desteği sunan anakartlara kadar bu yazılım deveye hendek atlatabilecek gibi gözüküyor, ama sadece Asus anakartlarda :).

Asus’un geliştirdiği “Disk Unlocker” programını indirmek için buraya, “Disk Unlocker” hakkında daha fazla bilgi içinse buraya tıklayın. Haber hakkında aklınıza takılan sorular içinse biraz aşağıya yorum bölümüne alalım sizi.

Bir cevap yazın