Asus Eee PC 1000HE

Asus Eee PC 1000HE

Test merkezimize beyaz rengi ulaşan Asus EEE 1000 HE siyah ve beyaz olmak üzere iki renk seçeneği ile satılacak. Beyaz renk temiz görünüm açısından biraz riskli olsa da netbook’larda açık renklerin gayet güzel göründüğünü söyleyebiliriz.

Klavyenin rahat kullanılabilmesi için ürünün boyutları ekran büyüklüğünden biraz daha fazla bu yüzden ekran kasasının sol, sağ ve üst kısımlarının her birinde 2.5 cm boşluk bırakılmış. Bu durum ekranı daha küçükmüş gibi hissettiriyor ama boşluklar verilmezse klavye alanının daralmak zorunda kalacağını göz önünde bulundurduğunuzda bu görüntüyü makul karşılayabiliyorsunuz.

Artık taşınabilir bilgisayarların olmazsa olmazı haline gelen 1.3 Megapiksel çözünürlüğe sahip kamera ekranın üzerinde yerini almış. Mikrofonlar ise ekranın altında bulunuyorlar.

Asus Eee PC 1000HE

Klavye dizilimine baktığınızda tuş büyüklükleri ve tuşlar arası genişlikler bir netbook için sizi tatmin etmeye yetiyor. Z ile X tuşları arasındaki aralık 1.75 cm. Tuşlar ince tasarlanmış ve parmaklarınız kalın bile olsa tuşlar arasında bırakılan küçük boşluklar size rahat bir klavye kullanım imkanı veriyor. Yalnız tuşların inceliği ürünü daha zarif gösterse de tuşlara basarken klavyede çok hafif de olsa bir çökme oluyor gibi hissediyorsunuz. Bu kadar esneme belki bütün klavyelerde oluyordur ama bu modelde tuşlar ince olduğu için fark ediliyordur. Ancak bunu görünce uzun süreli kullanımda olumsuz bir duruma sebep olup olmayacağından emin olamıyorsunuz.

Klavyenin en üst bölümünde bilgisayarı açma düğmesinin de bulunduğu metalik çubuk ürünün beyaz rengine uyum sağlıyor. Bu çubuğun sol tarafına Asus’un diğer Eee PC modellerinde de gördüğümüz dört tane işlev düğmesi yerleştirilmiş. Bunlardan en soldaki düğme ekranı açıp kapatmaya yarıyor. Bu özellik bilgisayarınızın başında olmadığınız zamanlarda pil tüketimini azaltmanızı sağlıyor. Buradaki ikinci düğme ekran çözünürlüğünü hızlı ve kolay bir şekilde değiştirebilmenizi sağlıyor. Hemen yanındaki üçüncü ve dördüncü tuşların işlevleri, kullanıcı isteğine göre kurulu gelen “Eee Instant Key” programı ile değiştirilebiliyor. Üçüncü tuş varsayılan olarak “SuperHybrid Engine” uygulamasını kontrol ediyor. Bu uygulamayla bilgisayarınızı hangi performansla kullanacağınızı belirleyebiliyorsunuz ve ihtiyacınıza göre Süper Performans, Yüksek Performans, Güç Tasarruflu ve Otomatik Güç Tasarruflu seçeneklerinden birini seçebiliyorsunuz. Bu özelliği ayrıca Fn+Space tuşlarıyla da kontrol edebiliyorsunuz. Buradaki son işlev tuşuyla da varsayılan olarak Skype programı açılıyor.

Aslında tek tuşla kullanılabilen bu işlev düğmeleri kullanım sırasında gerçekten işinize yarıyor. İncelediğimiz modeller arasında sadece Asus’ta gördüğümüz bu hızlı işlev tuşlarını umarız ileride tüm netbook modellerinde görmeye başlarız. Aslında Asus’ta bile bu hızlı işlev çubuğuna bazı eklemeler yapılırsa daha güzel olabilir. Mesela Skype tuşunun yerine Internet Explorer tuşu konabilir, bilgisayarı açma düğmesi bu çubuğun ortasına gelebilir, sağ tarafa ise dört işlev tuşu daha eklenebilir. Sağdaki dört tuş ise kamera, kablosuz – bluetooth bağlantı, skype/msn ve e-posta programı olabilir. Bu şekildeki bir yerleşim şüphesiz bu çubuğu biraz kalabalıklaştırır ama ölçtüğümüz zaman kabul edilebilir bir yerleşim yapılabileceğini düşünüyoruz.

Bu saydıklarımızın bir kısmı Fn tuşu olarak tanımlanmış. F tuşlarına tanımlanan Fn özelliklerinin, uyku modu, kablosuz bağlantı, dokunmatik alan aç/kapa, ekran çözünürlüğü, ekran parlaklığı, ekranı kapama, görev yöneticisi ve ses ayarları şeklinde olduğunu görüyoruz.

Gördüğünüz gibi pek çok kolaylık düşünülmüş ama ilginç bir şekilde özellikle günlük internet işleri için tasarlanmakta olan bu netbookta Internet Explorer ve e-posta programı açmak için bir kolaylık düşünülmemiş. Tabi isterseniz metalik çubuktaki iki işlev tuşlarını bu programlara ayarlayabilirsiniz.

Asus EEE 1000 HE modelinde dokunmatik alan (touchpad) ve sağ sol fare tuşları kasaya uyumlu metalik çerçevesiyle netbook’un alt sınırına dayanmış ve boyutları standart 13.3″ ve 15.4″ dizüstü bilgisayarlarla hemen hemen aynı büyüklükte. Ayrıca dokunmatik alanda iki parmakla, parmakları sola – sağa birbirinden uzaklaştırarak veya yakınlaştırarak sayfa ve resim izlerken yakınlaştırma, uzaklaştırma yapılabiliyor. Benzer şekilde iki parmağınızı kullanarak yukarı aşağı kaydırma işlevini de kolayca kullanabiliyorsunuz.

Netbook'un sağ kenarında bir adet MMC/SD kart yuvası, iki adet USB yuvası yer alıyor.

Netbook’un sağ kenarında bir adet MMC/SD kart yuvası, iki adet USB yuvası yer alıyor.

VGA çıkışı ve güç girişi; sol kenarında ise, kilit yuvası, ağ bağlantısı, bir adet USB yuvası, sıcak hava çıkışı ve ses girişleri bulunuyor.

VGA çıkışı ve güç girişi; sol kenarında ise, kilit yuvası, ağ bağlantısı, bir adet USB yuvası, sıcak hava çıkışı ve ses girişleri bulunuyor.

Windows XP Home Edition yüklü halde satılan Asus EEE 1000 HE üzerinde StarOffice ve EEE Storage programları bulunuyor. OpenOffice tabanlı StarOffice, bildiğimiz ofis uygulamalarını içeriyor ve StarOffice uygulamaları ile hazırladığınız tüm belgeleri Microsoft Office 97-2003 formatında kaydedebiliyorsunuz. Böylelikle Microsoft Office programlarını kullanan kişilerle dosyalarınızı paylaşırken problem yaşamamış oluyorsunuz. E-posta programı olarak da Outlook işlevlerinin çoğunu destekleyen Mozilla’nın ücretsiz Thunderbird uygulamasını kullanırsanız tüm ofis uygulamalarını ücretsiz olarak kullanabilme şansınız olacaktır. Tabi giriş seviyesi özellikler sunan Windows Live Mail uygulaması da kullanılabilir.

EEE Storage ise size dosyalarınızı internet üzerinden paylaşabilme imkânı veren 10 GB bir alan sunuyor. Kendinize bir EEE Storage hesabı açtıktan sonra buradan müzik, resim, video ve paylaşmak istediğiniz diğer dosyaları internete bağlı olan arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz veya netbook’unuzu evde açık bırakarak dışarıdayken siz de buradaki dosyalarınıza erişme imkânı bulabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın