Asus, DFI ve MSI’nın Crossfire Destekli Anakartlarını İnceledik

Asus, DFI ve MSI'nın Crossfire Destekli Anakartlarını İnceledik

NVIDIA’nın iki adet görüntü yongası bulunduran sistemler konusunda ATI’den dokuz ay kadar önce davranmasına ve grafik başarımı ile platform teknolojisi liderliğini elinde bulundurmasına rağmen, bu iki firma pazardaki yerlerini korumak için hala kıyasıya birbirleriyle yarışıyorlar. Buna iyi bir örnek verecek olursak, NVIDIA geçtiğimiz Aralık ayında bu savaşın ganimeti olarak işlemci teknolojileri için yıllarını vermiş, zengin yonga patentine sahip Tayvanlı yonga üreticisi ULi’yi satın almıştı. Üstelik NVIDIA pazarın elverdiği herhangi bir zaman dilimi içersinde dört çekirdeğe sahip olan iki kartlı SLI teknolojisini de duyurabilir.

Geçtiğimiz günlerde NVIDIA, hem AMD hem de Intel ortamları için uyumlu, son teknolojiye sahip x16 PCI Express yuvalarını destekleyen nForce SLI x16 yonga setlerini piyasaya sürdü. Bununla beraber, mevcut toplam 32 hatta karşın PCI Express hatları yonga setinin kuzey köprüsü ve güney köprüsü kısımları arasında ikiye ayrılıyor, bu da gelecekte ciddi başarım düşmeleriyle karşılaşılabileceğini gösteriyor. Ama bugünün uygulamalarını ele aldığımızda, bu tasarımdan kaynaklanan başarım düşüşü fark edilemeyecek kadar az.

Peki, ATI için neler söyleyebiliriz? Asıl konumuza girmeden önce sizin bazı konuları daha iyi anlamanız için ön bilgi vermek iyi bir başlangıç olacaktır ve daha sonra ATI’nin yeni yonga seti Radeon Xpress 200 Crossfire Edition tabanlı ilk anakartların bazıları ile ilgili gözlemlerimizi size sunacağız. Şunu baştan belirtmek istiyoruz ki eğer bu yeni sistemin başarımını merak ediyorsanız ATI’nin Crossfire (Çapraz Ateş) çözümü, NVIDIA’nın SLI sistemleriyle oldukça başa baş.

Şu bir gerçek ki, ATI’nin şu anda elinde bulunan güneyköprüleri başarılı Seri ATA II ve Gigabit Ağ desteği sunamamasından ötürü, aynı firmanın ürettiği yonga setleri anakart üreticilerine bazı ilginç tasarım zorluklar çıkartıyor.

Sonuç olarak, anakart üreticileri daha iyi değerler elde edebilmek amacıyla üçüncü parti güneyköprüsü alternatiflerine bakarak çözümler üretiyorlar (örn. Asus’un A8R-MVP’nin güneyköprüsü). Bu gerçekten ilginç çünkü yakın geçmişte bu alternatif güneyköprüleri sadece maliyeti düşürmek için kullanılıyordu.

İki Ekran Kartlı Sistemler Nasıl Çalışır?

ATI ve NVIDIA’nın ikisi de 3B başarımını artırmak için iki grafik yongasını da etkin bir biçimde kullanan grafik çözümleri üretiyor. Gelecekteki teknoloji atılımları, uygulamalardaki başarımı çok daha fazla artırabilmek için kolaylıkla dört ve hatta daha fazla görüntü yongası içeren sistemleri oluşturabilir. Böyle bir sistem oluşturmak istiyorsanız sadece iki adet uygun ekran kartını ATI Crossfire ve ya NVIDIA SLI uyumlu anakartınızın üzerindeki PCI Express x16 yuvalarına takın ve uygun yöntemleri uygulayarak birleştirin. Daha sonra yalnızca sürücünüzün denetim panelini kullanarak ikili (dual) grafik ayarını etkin hale getirmeniz yeterli.

Bazı insanların, birçok oyunun izin verebileceği başarımın saniyede 100 kareyi zaten aştığı halde, böyle sistemlere neden ihtiyaç duyduğunu merak edebilirsiniz. Ancak görsel başarımı artırabilecek diğer seçenekler de yok değil. Örneğin keskinliği yumuşatma (antialiasing) ayarı grafik nesnelerinin kenar ve köşe kısımlarını düzeltir ya da eşyönsüz süzme (anisotropic filtering) ayarı iyi taranmamış grafik etkilerini, ilgili yerlerdeki bulanıklığı azaltarak daha iyi görünür hale getirir. Sonuç olarak bazı görsel etkiler, teker teker bütün resimlerin başarım üzerinde oldukça etkisi olan noktacık tarama (pixel shaders) iş hatlarından birçok kez geçmelerini gerektirir. Ayrıca geleceğin 3B modelleri (Örn. DirectX 10) bir grafik alt sisteminin (tekli, ikili, çoklu görüntü yongalı sistemler) daha önce hiç yapmadığı kadar daha fazla hesaplama yapmasını sağlayan, tamamen programlanabilir gölgelendiricilere izin vereceğini de belirtmekte fayda var.

ATI, Crossfire’ı kullanabilmek için bir adet Crossfire uyumlu birincil (Master) ekran kartı (X1000 serisi için bunlar henüz çıkmadı) ve bir de en azından yonga numarası tutan normal bir X1000 serisi ekran kartı gerekiyor (örnek: Radeon X1800XT Master ve buna ek olarak normal Radeon X1800XT gibi). İş yükü bir veya daha fazla kart arasında paylaştırıldığı halde birincil (Master) Crossfire kartlar üzerlerinde son resim birleştirmesini yapan fazladan bir silikon yonga taşıyorlar.

Bir cevap yazın