Asus Crosshair Formula IV Anakart İncelemesi

Asus, Crosshair Formula IV anakartı ile tek tuşla AMD işlemcilerinizin kapalı çekirdeklerini açabilme imkanı tanıyor. Peki gerçekten çekirdek açmak bu kadar pratik mi? İncelememizde hem bu sorunun cevabını arıyoruz, hem de anakartın detaylı özelliklerini inceliyoruz.

Donanım dünyasında trendler çok çabuk değişebiliyor. Birkaç yıl öncesine kadar donanım sitelerinde pek çok karşılaştırmalı anakart incelemesi görebilirdiniz. Ürün özellikleri, anakart dizaynı, kullanılan yongaseti, kutu içeriği, performans testleri, hızaşırtma potansiyeli… Anakart incelemeleri, donanım site ve dergilerinin önemli bir sayfasını işgal ederdi. Fakat muhtemelen sizinde fark ettiğiniz gibi, son birkaç yılda anakart incelemeleri iyice azaldı; özellikle anakartlar arasındaki performans karşılaştırmalarını neredeyse göremez olduk. Bu durumun birkaç sebebi var; öncelikle VIA ve SIS gibi önemli yongaseti oyuncuları bu alandan çekildiler, yeni işlemci tasarımları bellek kontrolcüsünü yonga içine aldı, bu yüzden güney köprülerinin işlevi azaldı.

Uzun lafın kısası, artık anakart üreticileri, performans yerine daha çok kutu içeriği, tasarım ve yazılım desteği üstünde yoğunlaşıyorlar. AMD işlemciler için üretilen yeni anakartlarda ise farklı bir yarış daha söz konusu; AMD işlemcilerin kapalı çekirdeklerini açabilen anakartlar üretme yarışı. Bu anakartlardan biriyle şanslıysanız uygun bir işlemci ile iki çekirdekli bir işlemcinizin üçüncü hatta dördüncü çekirdeğini açabilirsiniz. Satın aldığınız işlemcinin çekirdeğinin açılma ihtimali sayısal lotoyu tutturmak kadar zor değil. Genel tahmine göre, çekirdekleri açıldıktan sonra stabil çalışabilen bir AMD işlemci satın alma olasılığınız %35-40 arasında. Bu, azınsanmayacak kadar iyi bir rakam.

Asus Crosshair Formula IV yandan

Asus Crosshair Formula IV Anakart

Bugün test sistemimize konuk olan Asus’un yakışıklı Crosshair Formula IV anakartı, AMD işlemcileri ile çekirdek açma işlemini deyim yerindeyse adeta “çoçuk oyuncağı” haline getiriyor. Madem çekirdek açmadan bahsettik o zaman hemen anakartın tasarımı ile incelememize giriş yapalım; zira çekirdek açma düğmeleri anakartın üstünde yer alıyor.

Resimde anakartın genel tasarımını görüyorsunuz. Asus’un kırmızı ve siyah tonlarla yakışıklı bir anakart ürettiği tartışılmaz. Anakartda pasif soğutma kullanılmış; kuzey köprüsü, güney köprüsü ve güç kaynağı bileşenlerini arasında uzanan büyük bir ısı borusu var.  Böylece anakartın en çok ısınan yongaları birbirine bağlanmış ve daha etkin bir soğutma için yüzey alanı attırılmış. Deneylerimizde ısı borulu bu pasif soğutmanın işe yaradığını gördük; zira güney köprüsü maksimum 52 dereceyi görürüken, kuzey köprüsü 47 derecede kaldı. Kısacası anakartın soğutma çözümü hem şık, hem işini iyi yapıyor.

Asus Crosshair Formula IV güney köprüsü

Anakartın ısı borusu ve pasif soğutma alçak tutulmuş; büyük ekran kartlarına engel oluşturmuyolar.

4 Yorum

  • Tahir Meylani

   Evet, değişik bir fantezi mantığını bende çözemedim.

   Bu arada notlarımı tekrar gözden geçirdim, incelemede bahsetmeyi unuttuğum bir şey var.

   Anakartın sağ üst tarafında LED ışıklar var. Eğer donanımdan kaynaklanan bir hata yüzünden sistem açmıyorsa. LED’ler size hangi donanımda hata olduğunu söylüyor. Ufak bir özellik ama zamanı gelince çok işe yarar.

Bir cevap yazın